Osmanlı Saray Ressamları

Hovhannes (Umed) Beyzad

Osmanlı tarihi ve yaşamından kesitler betimleyen Hovhannes (Umed) Beyzad (1809-1874), Abdülmecid ve Abdülaziz’in padişahlıkları döneminde saray ressamlığı yapmış; bu görevini sürdürdüğü yıllarda betimlediği, kara ve deniz savaşı konulu kompozis
Osmanlı Saray Ressamları

Bedros Srabyan

Sultan Abdülaziz’in Küçük Ayvazovski adını verdiği Bedros Srabyan (1831 veya 1833-1898), Abdülaziz’in ve sarayın ileri gelenlerinin portreleriyle tanınmıştır.
Osmanlı Saray Ressamları

Simon Hagopyan

Resme yeteneği çok küçük yaşlarda fark edilen Simon (Simeon) Hagopyan (1857-1921), ünlü ressam Telemak Ekserciyan’ın öğrencisiydi.
Kapak Konusu Osmanlı Saray Ressamları

Ayvazovski Osmanlı Sarayı’nda

Dünyanın en büyük deniz ressamlarından olan İvan Konstantinoviç Ayvazovski (Hovhannes Ayvazyan, 1817-1900), ilk kez Sultan Abdülmecid’in tahtta bulunduğu dönemde geldiği İstanbul’un eşsiz güzelliklerinden son derece etkilenmiş ve Osmanlı’nın...
Osmanlı Saray Ressamları

Az bilinen saray ressamları

19. yüzyılın sonlarına gelindiğinde Ermeni ressamların faaliyetlerinin hız kazandığı görülür. Yurt dışında eğitim alan ressamlar İstanbul’a dönerek çalışmalarını saray çevresinde sürdürüyorlardı.
Osmanlı Saray Ressamları

Garabed Charles Atamian

Üslubu ünlü İtalyan sanatçı Véronese’i çağrıştıran ressam Melkon Diratzuyan’ın öğrencisi olan Garabed Charles Atamian (1872-1947) II Abdülhamid döneminin saray ressamlarındandı.
Toplum Röportaj

Tokatlıyan yenilendi sıra Lusavoriçyan’da

Tokatlıyan’ın birinci katına sinema ve tiyatro salonları oluşturma çalışmaları devam ediyor. Vakıf Başkanı Simon Çekem, bu mekanları kiraya vereceklerini, etkinliklere de ev sahipliği yapacaklarını söylüyor.