Yollar, savaştan kaçmaya çalışan kadın ve çocuklarla doldu

391 Okunma
Rusya-Ukrayna savaşı tüm şiddetiyle sürerken, çocuklarının yaşamlarını güvence altına almaya çalışan anneler çözümü ülkeyi terk etmekte buluyorlar. Birleşmiş Milletler’n (BM) göç örgütü olan IOM’un sözcüsü Paul Dillon, BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısında, 24 Şubat’ta başlayan Rusya-Ukrayna savaşında bugüne kadar komşu ülkelere geçen mülteci sayısının 3 milyona ulaştığını aktardı. Televizyon haberlerinde, sosyal medya paylaşımlarında sıkça karşımıza çıkan görüntülerde sert kış koşullarında ellerinde çantalarıyla, bavullarıyla kaçmaya çalışan, tren istasyonlarını dolduran, yollarda yürüyerek göç eden yaşlılar, kadınlar, çocuklar var.
 BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Sözcüsü James Elder, savaşın başından bu yana pek çok çocuğun öldüğünü veya yaralandığını belirtiyor. “Şu ana kadar 1,4 milyondan fazla çocuk ülkeden kaçtı.” diyen Elder, bunun, savaşın başından bu yana Ukrayna’da günde 70 bin çocuğun mülteci durumuna düştüğü anlamına geldiğini vurguladı.
 Ukrayna’dan çeşitli ülkelere göç eden kadın ve çocukların basına yansıyan dokunaklı göç hikayeleri yürek burkuyor.
 “ÇOCUKLARI ALARAK KAÇTIM”
Ukrayna’dan kaçarak eşinden ayrılan Tanja ve çocukları, Polonya’daki Przemysl tren istasyonuna varmadan önce 30 saatten uzun ve çok yorucu bir yolculuk yaptılar. Tanja, Ukrayna’nın merkezindeki Krivoy Rog adlı bir kasabadan geliyorum ve evimin yakınında bir askeri üs var. Geçen gece sabah 4’ten 7’ye kadar sürekli bombaladılar. Korktuk, çocukları aldım ve kaçtım diyerek duygularını dillendiren annelerden sadece biri… Kocam hala orada ve bunu her düşündüğümde ağlamaya başlıyorum. Ukrayna’da savaşan çocuklar ve erkekler için çok korkuyorum. Sadece eve gitmek istiyorum; Bir an önce eve gitmek istiyorum. Diğer Avrupa ülkelerine seyahat etmek istemiyorum çünkü yakın olmak istiyorum, eve gidebildiğim anda gideceğim diyen Tanja, uzaklık kaygılarını ve yaşadıklarını bu cümlelerle gözler önüne sermiş.
...
Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz