Yetişkinlerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite

1772 Okunma
 Arama motorlarında en sık aratılan psikolojik konular nedir diye bakıldığında, her zaman listede “dikkat eksikliği” olduğunu görürsünüz. DEHAB hem çocukluk hem yetişkinlik çağı bozukluklarından olup, tedavi edilmediğinde yaşam boyu devam eder. Kişinin işlevsellik düzeyini oldukça düşüren ve kişinin mevcut potansiyelinin altında bir yaşam sürmesine neden olan bu rahatsızlık, çocukluk çağında böyle bir yakınması olmayan erişkinlerde de saptanabilir. Önemli bir konu da çocukluk çağı dikkat eksikliği ve hiperaktivite sendromunun belirtileriyle, erişkin çağda karşılaşılan belirtilerin birbirinden oldukça farklı olduğudur. Erişkin bir kişide çocuklarda olduğu gibi motor takılmış gibi aşırı aktivite, sıraların üzerinde koşma, otorite figürleri ile sorun yaşama gibi belirtiler ön planda değildir. Erişkin tip DEHAB’da esas olarak aşağıdaki belirtilerle karşılaşılır:
 Konsantre olamamak ve odaklanmayı sürdürmede aşırı güçlük: Konuşmanın ortasında uzaklara dalıp gitmek, başkalarının konuşmasını dinlemekte zorlanmak, detaylarla ilgilenmekten sıkılmak gibi belirtilerle kendini gösterir.
 Aşırı odaklanma: Çelişkili gibi gözükse de sık rastlanılan bir belirtidir. Kafasındaki kaostan kaçmak isteyen kişi, sürdürdüğü eyleme aşırı odaklanır. Öyle bir dalar ki çoğunlukla zamanı unutur ve dışarıdan seslenenleri duymaz.
 Organizasyonsuzluk ve unutkanlık: Zaman planlaması yapamama, bir işe başlamakta ve bitirmekte zorlanma, devamlı geç kalma eğiliminde olma, randevuları kaçırma, anahtarlığı, telefonu ve cüzdanı sık sık kaybetme, faturaları ödemeyi unutma gibi davranışlarla gündelik hayata yansır.
 Dürtüsellik ve huzursuzluk hissi: Toplantılarda uygunsuz davranmaya (örn: kalkıp yürüme), yerinde duramama ya da durmakta zorlanmaya, iletişim esnasında sık sık söz kesme, araya girme gibi davranışlarla istemeden kabaca davranmaya, düşünmeden konuşmaya ve aşırı alkol/madde kullanımına meyilli olma görülür.
 Hiperaktivite: Çok konuşma, heyecan arayışı, bir anda birçok işi yapmaya çalışma, risk almaya meyilli olma, çok çabuk sıkılma gibi belirtileri vardır.
Duygulanım, ilişki ve iş zorlukları: Eleştiriye tahammülsüzlük, başarısızlık karşısında çabuk hayal kırıklığına uğrama, çabuk sinirlenme, sık duygusal dalgalanmalar yaşama, motivasyonu sürdürmede zorlanma ve sık sık iş ve eş değiştirme isteği ile kendini gösterir. Erişkin tip dikkat eksikliği ve hiperaktivite sendromu tespit edilemediğinde ya da tedavi edilmediğinde uzun vadede maddi sorunlara, iş kayıplarına, aile sorunlarına, başka psikiyatrik hastalıklara (örneğin alkol bağımlılığı, anksiyete ve depresyon) yol açabildiği için önemli bir sağlık sorunudur. Uygun yaşamsal müdahaleler ve yönlendirmenin yanı sıra oldukça mesafe kaydedilmiş olan ilaç tedavisi de bu zorlu hastalıkla baş edilmesine ve kişinin işlevselliğini, kendinden memnuniyetini artırmasına olanak sağlamaktadır.
Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz