Vahakn Yetvart Nigoğosyan’ı 23. ölüm yıldönümünde anıyoruz.

1671 Okunma
 Günümüzde eğitim standartlarını çağdaş seviyeye taşıyan Karagözyan Okulunu, hem kuruluş amacı, hem de üstlendiği yetimhane işlevi itibarıyla, Türkiye Ermeni toplumunun kalbi olarak nitelendirmek mümkün.
 Bir asır boyunca korunmaya muhtaç çocuklara kucak açan Karagözyan’da geçmişten günümüze sanata ve zanaata yönelik çalışmalara değer verilmiş olması dikkat çekici. Dünyaca ünlü ‘Nigo Usta’ lakaplı lutiye Vahakn Yetvart Nigoğosyan, Karagözyan’da eğitim görmüş, üstelik keman çalmayı çok küçük yaşta bu yetimhanede öğrenmişti.
 Milyon dolarlık Stradivarius kemanlarının gönül rahatlığıyla eline teslim edildiği bu büyük restorasyon ustası, aynı zamanda Karagözyan’ın efsanevi müdürü Aram Nigoğosyan’ın oğluydu.
 Nigo Usta’nın kökleri, pedagog babasının aşıladığı, ‘öğrendiğini başkalarına geçirmeyi ve yaşam boyu yardımcı olmayı zorunlu kılan bir öğretme geleneğine dayanmaktadır. Kısacası öğrenme ve burs verme ustanın yüreğine çok yakındır. Küçük yaşta Karagözyan Yetimhanesinde gelişen bu duygu, bitmek tükenmek bilmeyen bir sevgi ve telli sazlara ve yaylarına olan saygıyla harmanlanınca, Nigo Usta, yaşam boyu öğrendiklerini gelecek nesillere aktarma gereksinimi duyan bir eğitmene dönüşüyor.
 Tek Türk öğrencisi Ecevit Tunalı ve dedesinin adını taşıyan oğlu Aram Nigoğosyan’ın paylaştığı ilginç detaylar, Nigo Usta’nın yaşam öyküsünün bilinmeyenlerinin yanı sıra duygusal boyutunu da belgeliyor.
...

Makalenin devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz