Ünlü İsimler Hem Güldürdü Hem Duygulandırdı

2148 Okunma

Rober Haddeciyan, Vahe Aliksanyan, Vart Şigaher, Aram Kamburyan, Yetvart Kovan...

Eserleri, kariyerleri ve toplum için yaptıkları çalışmalarla Ermeni toplumunun hafızasında unutulmaz bir yer edinen bu beş isim mezun oldukları Mıhitaryan Okulunda özel bir etkinlikte bir araya geldi. Okulun Ermenice öğretmenlerinden Tamar Mangasar moderatörlüğünde yapılan söyleşiye katılan bu beş büyük isim aktardıkları anıları, deneyimleri ve görüşleriyle gençlere ilham verdi.

21 Aralık Cuma günü okul salonunda gerçekleşen söyleşiye Türkiye Ermeni Katolikleri Önderi Başepiskopos (Kerabayzar) Levon Zekiyan, Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, ruhaniler, Mıhitaryan Lisesi öğrenci ve öğretmenleri ile edebiyatseverler katıldı. Etkinlikte Mıhitaryan öğrencileri bu büyük isimlerin biyografilerini okudu. Yaşamlarındaki önemli olaylar, yazdıkları eserler ve yaptıkları çalışmalar aktarıldı.

Ardından Tamar Mangasar moderatörlüğünde söyleşiye geçildi. Eski öğrenciler ilk olarak Mıhitaryan Okulunun yaşamlarındaki yerlerini ve okulla ilgili anılarını paylaştı. Marmara Gazetesi Başyazarı Rober Haddeciyan, okulun kendi yaşamında, kimliğinde ve kişiliğinde çok önemli bir yeri olduğunun altını çizdi. Dr. Vart Şigaher, okulun eski öğretmenlerinden Stepan Gurdikyan’ı anlattı. Deyimlerle Türkçeden Ermeniceye Güncel Sözlük çalışması ile Ermeni diline önemli katkıda bulunan Mali Müşavir Yetvart Kovan da Mıhitaryan okulundaki anılarını paylaştı.

Bahçede düzenlenen spor karşılaşmalarına değinen Kovan, bu sayede yetenekli sporcular yetiştiğine dikkat çekti. Mühendis ve eğitimci Aram Kamburyan ise Okul Korosu’nun Aydınyan Badarak ve 9. Senfoni konserleriyle ilgili anılarını paylaştı. Doç. Dr. Vahe Aliksanyan, okulda Almanca ve Fransızca dersleri verildiğine dikkat çekti. Mesleğinin duayenleri, anılarıyla hem güldürdü hem duygulandırdı. Eski Mıhitaryanlılar yeni nesle tavsiyelerde bulunurkan, Haddeciyan, “Kimliğinizi koruyun, kimliğin temeli dildir. Ben birçok dil biliyorum. Almanca, Fransızca İtalyanca, onlara kıyasla çok daha güzel bir dilimiz var. Ne yazık ki sadece Ermeniler biliyor bu dili. Aslında bunun bir avantajı da var. Biri Ermenice konuşuyorsa onun Ermeni olduğunu hemen anlarsınız. Diğer diller için bu her zaman geçerli değil.” Vart Şigaher, “Biz konuşmazsak kim konuşacak bu dili? Çocuklara Ermenice isimleri biz koymazsak kim koyacak? Bunu düşünün.” yorumunda bulundu.

Yabancı dilin önemine dikkat çeken Doç. Dr. Vahe Aliksanyan, “Gençler mutlaka yabancı dil bilmeli, özellikle İngilizce çok iyi öğretilmeli. Bunun yanı sıra Rusça, Arapça gibi dillerden birinin de öğretilmesi gerekir. Genel kültüre ağırlık verilmeli.” dedi. Keyifli söyleşinin sonunda kapanış konuşmasını yapan Kerabayzar Levon Zekiyan, usta isimlere birer plaket takdim ederek teşekkür etti.

HABER VE FOTOĞRAFLAR: SARKİS GÜREH

Diğer makalelerimizi okumak için Ocak 2019 sayımızı anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 

Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz