Uluslararası platformda “Ara Güler Sergisi”

1820 Okunma
Cumhurbaşkanlığı tarafından organize edilen uluslararası “Ara Güler Sergisi”, geçen yıl aramızdan ayrılan dünyaca ünlü foto muhabiri Ara Güler’in eserlerini, dünyanın sanat alanında önde gelen başkentlerinde sanatseverlerle buluşturacak.
Cumhurbaşkanlığı’nın önderliğinde, Doğuş Grubu Ara Güler Müzesi Arşiv ve Araştırma Merkezi iş birliği ile hazırlanan sergilerin ilki, İngiltere’nin en önemli sanat merkezlerinden Londra Saatchi Galeri’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda açıldı. Sergide, özellikle İngiltere sanatına ve tarihine ismini altın harflerle yazdırmış Winston Churchill, Alfred Hitchcock, Bertrand Russell gibi isimlerin portrelerine yer verildi.
Fotoğrafların sergilendiği/sergileneceği her ülkede, aynı zamanda o topluma ait önemli karakterlerin fotoğraflarına da yer veriliyor. Sergi, Londra’dan sonra sırasıyla Paris, Kyoto, New York, Roma ve Mogadişu gibi önemli şehirlerde meraklılarıyla buluşmaya devam edecek.
Büyük bir kısmını Ara Güler’in İstanbul fotoğraflarının oluşturacağı sergilerde, Anadolu ve dünya coğrafyasından kareler ile Aşık Veysel’den Nazım Hikmet’e, Picasso’dan Dali’ye uzanan tarihî portreler seçkisi de yer alacak. Sergilerin ana sponsorluğunu Halkbank ve Ziraat Bankası, medya sponsorluğunu Sabah ve Daily Sabah gazeteleri, ulaşım sponsorluğunu Türk Hava Yolları üstleniyor.
Sergilerin yapılacağı önemli müze ve galerilerde düzenlenecek konferanslarda Ara Güler fotoğrafçılığı, Prof. Hasan Bülent Kahraman tarafından anlatılacak. Sergi kitabının ön sözü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kaleme alındı. Kitap, serginin düzenlendiği her ülkede o ülkenin resmî diliyle sanatseverlere ulaşacak.

Mayıs 2019 sayımızı anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 

Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz