Turneden turneye koşan Sibil dünyayı dolaşıyor

4214 Okunma
Son aylarda uzun süren turnelere çıkarak pek çok ülkede konserler veren kadife sesli şarkıcı Sibil, Sao Paolo’daki Karnaval’a katılan ilk Türkiyeli Ermeni şarkıcı olarak fark yarattı. Bu yolculuğun hikâyesini Sibil’den dinledik.

Sanat yolculuğunuz nasıl başladı?
Aslında, ben uzun yıllardan beri Surp Vartanants Korosu’nda şarkı söylüyor, diğer taraftan da profesyonel iş hayatımı bir finans şirketinde sürdürüyordum. En büyük hayalimi 2010 senesinde ilk albümüm “Sibil”i çıkararak gerçekleştirdim. Bu albümü hayallerimi gerçekleştirmek için yapmıştım. Maddi beklentim yoktu ama sonra yol beni buralara kadar getirdi. Şu anda hayal ettiğimden çok daha fazlasını yaşıyorum ve inanın her uçağa bindiğimde gökyüzüne bakıp teşekkür ediyorum.
Konserlerimde genelde kendi albümümden parçaları seslendiriyorum ama halkın aşina olduğu eski parçaları da alıyorum repertuvarıma. Misyonum, Ermenice şarkıları tanıtmak olduğundan, sahnede sadece Ermenice şarkılar söylüyorum. Majak Toşikyan’ın bestelemiş olduğu ilk albümümün ilk parçası olan “Namag”ı genelde her konserimde okuyorum. Türkiye’nin ilk Ermenice klibini de bu şarkıya çektik. Sabah gazetesine verdiğim bir röportajda en büyük hayallerimden birinin Ani Harabeleri’nin önünde “Desnem Ani’n” şarkısını söylemek olduğundan bahsetmiştim. Bu haber Ermenistan’a ulaşmış. Pan Armenian Games’in Komite Başkanı İşhan Zakarian’ın çağrısı üzerine projeye 2011’de son anda dahil oldum ve o şarkıyı Ermenistan’da söyledim. Bu vesileyle Ermenistan beni tanımış oldu. Bir süre sonra İşhan Zakarian beni bizzat aradı ve “Ani’ye hayalini gerçekleştirmeye” gidiyoruz dedi. Müthiş bir duyguydu. 2015’te Pan Armenian grubuyla birlikte Ani harabelerine gidip, “Desnem Ani’n U Nor Mernem” adlı parçayı söyleyip hayalimi gerçekleştirdim. Sanırım birçok ödülünüz var. Onlardan bahsedebilir misiniz?
2012 yılında Moskova’da düzenlenen Armenian Music Awards törenine davet edilip “Magical Voice - Büyüleyici Ses“ dalında birincilik ödülü almıştım. Sonrasında Ermenistan tarafından “Ermeni Müziğini Diaspora’da Tanıtma ve Koruma Misyonu” adlı özel ödüle, 2014 yılında Amerika’nın Palm Springs şehrinde düzenlenen “World Armenian Entertainment Awards” töreninde “Diaspora’da yılın en iyi kadın şarkıcısı” ödülüne ve 2017 yılında ikinci kez olarak Ermenistan tarafından “Ermeni Müziğini Diaspora’da Tanıtma ve Koruma Misyonu” özel ödülüne sahip oldum. Ayrıca Ermenistan Cumhurbaşkanlığı, Diaspora Bakanlığı ve Yerevan Belediyesi tarafından da toplamda üç madalyaya layık görüldüm.

Mayıs 2019 sayımızı anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 

Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz