Tulig'e büyük ilgi

2307 Okunma

 “Tulig” adlı oyunla sezonu açan Arpi Tiyatro, izleyicilerden tam not aldı. Mayıs ayı boyunca Feriköy Nazar Şirinoğlu Salonu’nda sahnelenen oyunu yüzlerce kişi kahkahayla izledi. Ünlü Fransız tiyatro yazarı Jean De Létraz’ın kaleme aldığı Torkom Sırabyan’ın Fransızcadan Ermeniceye çevirdiği “Tulig”, Canik Vartivanyan’a ithaf edildi.
 Yönetmenliğini Saro Siraganyan’ın yaptığı oyunda rolleri, Aylin Keşişoğlu, Sevan Piyosyan, Talin Berberoğlu, Sevan Nizamyan, Sesil Kahvecioğlu, Şara Maraşlıyan, Garbis Şimşek, Ared Uncuyan paylaştı. Melinda Gülyayla suflör, Herman Partoğyan Müzik ve ses, Arto Nalcı ise teknik işlerde ekibe destek verdi.
 Oyunun galası 30 Nisan’da yapıldı. KEİ Ermenistan Temsilcisi Sahak Sargsyan ve yardımcısı Nağaş Hagopyan, Feriköy Surp Vartanants Kilisesi Vakfı yöneticileri, Surp Pırgiç Hastanesi Başhekimi Armenak Mezaduryan oyunu izlemeye gelenler arasındaydı. Tiyatroseverlerin de ilgisi yoğun olunca salon neredeyse tamamen doldu. Toplumun Ermenice tiyatroya ilgi göstermesi oyuncuları hiç kuşkusuz mutlu etti ve başka proje ve oyunlar için cesaretlendirdi.   Oyunun vücut bulmasında en zor işi yönetmen Saro Siraganyan üstlendi. Oyunla ilgili her detaya kafa yordu, sorunlara çözüm buldu, kostümden dekora kadar her şeyle bizzat ilgilendi. Sonunda da ortaya güzel bir eser çıkarmayı başardı. Çalışkanlığıyla başkalarına da ilham verdi ve 14 kişiyle çıktığı yola şimdi 19 kişiyle devam ediyor. Onun hedefi bu sayıyı daha da çoğaltmak ve her yıl iki veya üç farklı oyunla izleyici karşısına çıkmak.
 Oyuncular rollerine iyiden iyiye adapte olmuştu. Kadroya bu yıl katılan Şara Maraşlıyan zor olan rolünün hakkını fazlasıyla verdi. Maraşlıyan ilkokulda öğrendiği ve pek çoğumuz gibi günlük hayatta kullanmadığı ana dilini bu oyun sahnesinde geliştirmiş olduğundan, tiyatronun ve sanatın dili geliştirmede ne kadar etkili olabileceğini gösteren iyi bir örnek oldu.
 Feriköy Kilisesi’ndeki Paregentan kutlamalarında her yıl farklı bir kostümle katılan ve izleyicileri neşelendiren Sevan Piyosyan bu oyunda polis şefi olarak karşımıza çıktı. Onun tecrübesi ve naif oyunculuğu oyunun kalitesini artırdı. Sesil Kahvecioğlu, Talin Berberyan ve yine bir başka deneyimli oyuncu Sevan Nizamyan, yüksek tempolu oyunu, izleyiciyi de içine katarak başarıyla sürdürdü.

Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 

Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz