Türkiye’nin En Popüler E-Spor Takımı: İstanbul Wild Cats

3578 Okunma
İş insanı, yayıncı ve koleksiyoner Orlando Carlo Calumeno, dünyada ve Türkiye’de gelişen en hızlı pazarlardan biri olan E-Spor’a yatırım yaptı. Calumeno, 2006 yılında kurulan, geçmişte sayısız şampiyonluklara imza atan ve E-Spor’un Türkiye’de tanınmasında önemli rol oynayan HWA Gaming’in çoğunluk hisselerini satın aldı. Bu işbirliği kapsamında HWA Gaming logo, renk ve isim değişikliğine giderek İstanbul Wild Cats adını aldı. Yenilenen takımı tanıtmak için 17 Nisan’da Balta Limanı Portaxe’de yeni logo, isim, renkleri ve maskotu “Wildy” ile özel bir lansman düzenlendi. Özel olarak dekore edilen mekânda mankenler Espor oyunlarının tanınmış karakterlerini canlandırırken, iş, sanat, espor ve basın dünyasından pek çok ünlü isim de geceye katılanlar arasında yer aldı.

E-Spor yani Elektronik-Spor, geleneksel sporlardan farklı olarak özel bilgisayarlarda ve cep telefonlarda bireysel ve takım olarak oynanıyor. 2000’li yılların başları itibarıyla oyun firmaları da ödüllü turnuvalar düzenlenmeye başladı. Espor oyuncuları, profesyonel Espor takımları bünyesinde resmi lig ve etkinliklerde yarışıyor. Ligler, ülke, bölge veya kıta bazlı olabiliyor. Türkiye’de ilk kez 2017 yılında Türkiye E-Spor Kulüpler Birliği ve 2018 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı TESFED Türkiye E-Spor Federasyonu kuruldu.

E-SPOR TÜRKİYE VE DÜNYADA DEV BİR FENOMEN OLACAK

Calumeno, E-Sporun Türkiye ve dünyada geleceğin en önemli sektörlerinden biri olacağını şöyle belirtiyor: “Bu sektör, dünya genelinde 2013 yılında 120 milyon dolar gelir yaratırken 2018 yılında 1 milyar dolar gelir seviyesini ilk kez aştı ve 2022 yılında E-Spor’un dünya çapında yaratacağı gelirin 3 milyar doları aşacağı yatırım bankaları tarafından tahmin ediliyor. Buna paralel olarak E-Spor takipçileri dünya genelinde geçen yıl ilk kez 400 milyon kişiyi aştı. 2022’de bu rakamın da artarak 650 milyon kişiye ulaşması bekleniyor. Bu rakamlar ne demek? Anlamaya çalışalım isterseniz; 2022 yılında dünya nüfusunun nerede ise %9’u E-Spor izleyecek, düşünün bir kere... Şu an E-Spor tekil olarak bakıldığında Amerikan Futbol liginden, Amerikan Basketbol liginden, Amerikan Beyzbol ve Buz Hokeyi liglerinden fazla izleniyor, yani inanılmaz. Düşünecek olursak, 2022 yılında E-Spor dünya genelinde 650 milyon izleyici ile Amerikan Futbol, Basketbol, Beyzbol ve Buz Hokeyi’nin toplamından fazla izlenecek. Yüz yılı aşkın geçmişleri olan spor dalları 2000’lerin E-Spor’una yenik düşecekler, bu kaçınılmaz son ise kuşak değişimi ve teknolojinin işbirliği ile gerçekleşiyor gözümüzün önünde. Türkiye’de ve dünyada düzenlenen E-Spor liglerinin kalitesi, dağıtılan ödüllerin önemi, oyuncuların amatörlükten profesyonelliğe geçişi ve bu geçişle yaşanan kazanç artışları ile profesyonel E-Sporculuğun ciddi bir meslek olarak görülmesi, sponsorların E-Spor’a hızla artan ilgisi, E-Spor yayın ve yayıncılık gelirlerinde gözlenen eksponansiyel artış ve 15-25 yaş grubuna dünya genelinde sınırlar ve ülkeler ötesi hitap etmesi ile çok yakın gelecekte E-Spor’un Türkiye’de ve dünyada dev bir fenomene dönüşeceği kesin.” 

HABER: SARKİS GÜREH / FOTOĞRAFLAR: MIGIRDİÇ ARZİVYAN


Makalemizin devamını Mayıs 2019 sayımızdan okumaya devam edebilirsiniz.  Mayıs 2019 sayımız anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 

Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz