"Türk Toplumu, kadınların diplomasi yaşamındaki rolüne tamamen aşina"

2236 Okunma
 Büyük şehirlerde yer alan Başkonsolosluklar, bulundukları ülkelerde uluslararası ilişkilerin kurulması ve kendi ülkesi ile bulunduğu ülke arasındaki bağın güçlendirilmesi görevini üstlenen büyük ve önemli kurumlardır. Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu, son dönemde güçlü bir kadına teslim edildi. 2018’de İstanbul görevine atanan Başkonsolos Georgina Soultanopoulou aynı zamanda Yunanistan’ın ilk kadın İstanbul Başkonsolosu olma unvanına da sahip oldu. Röportaj teklifimizi seve seve kabul eden Başkonsolos Soultanopoulou’yla sıcak bir sohbet gerçekleştirdik.
 Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğunda sizinle birlikte bir ilk yaşandı. Yunanistan’ın ilk kadın İstanbul Başkonsolosu oldunuz. Burada kadın diplomat olarak nasıl karşılandınız? Meslekî anlamda zorluklarınız oldu mu?
 
Dışişleri Bakanlığı, ülkemin varlığını koruduğu en önemli Başkonsolosluklarından biri olan İstanbul Başkonsolosluğu görevine beni seçerek onurlandırmıştır. Zira Yunanistan için Ekümenik Patrikhane’nin İstanbul’da bulunması, tarihsel ve dinsel açıdan çok şey ifade etmektedir. İstanbul’da iken, Ekümenik Patrikhane’ye yakınız, Patrik Hazretleri Bartholomeos’un, bu değerli şahsiyetin, evrensel ışığı ile tanınmış dinî liderin hayır dualarını alma şansına sahip oluyoruz. Ayrıca İstanbul’da var olan ve faaliyetlerini sürdüren Rum toplumu bizler için önem teşkil etmektedir.
 Burada herkes tarafından çok sıcak karşılandığımı belirtmek isterim. Rum toplumunun ileri gelenleri, inanın birçok kereler kendilerine başvurduğum an beni her konuda aydınlatmaya ve bilgi vermeye hazır bulunmuşlardır. Bundan bahsetmemek büyük eksiklik olur. Yerel Türk Makamları ile ilişkilerimde de muhatabım olan kişiler tarafından nezaketle karşılandığımı belirtmeliyim. Türk Toplumu, kadınların diplomasi yaşamındaki rolüne tamamen aşina...

Makalenin devamını dergimizden okumaya devam edebilirsiniz.
Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz