Türk Boğazlarının hikâyesi belgesele taşındı

1144 Okunma

Gündüz Aybay için hazırlanan ve bir yıllık bir çalışmanın ürünü olan Denizlerimizin Hukukçu Kaptanı Gündüz Aybay / Türk Boğazlarına Adanmış Bir Ömür belgesel filmi 18 Temmuz Perşembe günü Adalar Kültür Derneği daveti ile derneğin bahçe sinemasında gösterildi. Filmin araştırma, dokümantasyon ve röportajlarını gazeteci Elif Aydoğdu, yönetmenliğini ise Atom Şaşkal yaptı.

 2001 yılında hayata veda eden kaptan, avukat, deniz hukukçusu Gündüz Aybay için “Meslek yaşamının en çok emek ve önem verdiği, yıllarını adadığı çalışması; Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin Türkiye lehine yeniden ve doğru yorumlanması için harcadığı çabalarıdır” demek yerinde olacaktır.
 
 Belgeselde, Gündüz Aybay’ı, Türk P&I Sigorta AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Aret Taşçıyan, Yeğeni Av. Barış Aybay, Baş Kılavuz Kaptan-Uzak Yol Kaptanı Cahit İstikbal, yakın arkadaşı kaptan Bülent Erol, uzak yol kaptanı Av. Ergun Ersoy, Türk Ticaret Kanunu’nu Hazırlayan Komisyon Üyesi Prof. Dr. Kerim Atamer, Gemi Mak. İşletme Müh. Av. Mahmut Karaman, eşi Meral Aybay, Emekli Büyükelçi - OECD Önceki Daimi Temsilcisi Mithat Rende, yakın arkadaşı Av. Nezihi Sanal, Bilgi Üniversitesi - Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Nilüfer Oral, kardeşi Hakukçu Prof. Dr. Rona Aybay, Em. Başkılavuz Kaptan, Bahçeşehir Üniversitesi Türk Boğazları Uygulama ve Araştırma Merkezi Önceki MüdüMüdürü Saim Oğuzülgen ile çalışma arkadaşı Av. Sevin Özaydın anlatıyorlar.

 Belgeselin bir anlamda ikinci kahramanı İstanbul Boğazı’dır. Gündüz Aybay’ın, denizci ve hukukçu olarak yaptığı hizmetler arasında Türk Boğazları’nın çok özel bir yeri vardır. Türk Boğazları Deniz Trafik Düzeni Tüzüğü’nün hem iç hukukta hem de Uluslararası Denizcilik Örgütü’nde (IMO) kabul edilmesi için çalışan ekibin en aktif üyesi Gündüz Aybay olmuştur denebilir. Denizcilik, Deniz Hukuku, Türk Boğazları alanlarında bilimsel, tarihi ve kültürel amaçlı 10’dan fazla kitabı, 100’den fazla yayımlanmış makalesi ve incelemesi vardır.

 Film, ömrünü Türk Boğazlarına, denizciler arası dayanışmaya, gençlerin yetişmesine adayan bu idealist insanı tanıtırken tutkuyla çalışan bir insanın hayatta neleri değiştirebileceğinin ilham veren hikâyesini de aktarıyor. Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin bir anlamda 1956 yılında geçerlilik süresi dolmasına rağmen hiçbir taraf devlet fesih bildirimi yapmadığından bugüne kadar geçerliliğini korurken, Türk Boğazları Deniz Trafik Düzeni Tüzüğü’nün nasıl yürürlüğe girebildiğinin çarpıcı hikâyesi izleniyor.
 İlk kez 8 Aralık 2018 yılında İstanbul Deniz Müzesi’nde yoğun ilgi nedeniyle iki seans ile galasını yapan film pek çok üniversitede gösterildi.
 Filmin, başta denizcilik fakülteleri ve festivaller olmak üzere, gösterimi devam edecek.

Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 

Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz