Tomtom’da hareket başlıyor...

1471 Okunma
 Paros’ un bu sayısında TasarımTomtom Sokağını ele almak istedim. Burayla ilgili bir dosya hazırlama fikri tamamen kişisel nedenden doğdu. Tesadüfen iş dönüşü hayatımda ilk kez bu sokaktan döndüğümde gözlerime inanamadım. Etraftaki renkli binalar, birçok tasarımcıya ait dükkanlar, tarih kokan mahalle ruhumu benden alıp, hayalimdeki dünyaya doğru yolculuğa çıkardı. Seneler önce buranın bir dönüşümden geçtiğini haberlerden ve gazetelerden izliyordum. Birçok etkinliğe, davete ve festivale ev sahipliği yaptığını da biliyordum fakat burayı daha önce gezme fırsatım olmamıştı. Yaz boyunca bu mahalleden geçip çeşitli binaların fotoğraflarını çektim. Buranın bir sanat merkezi olduğunu hissederek cıvıl cıvıl olması gerektiğini düşündüm ve kendimce elimden geldiği kadarıyla burayı siz değerli okuyucularımıza tanıtmak istedim. Dosyamı üç ana başlıkta hazırladım. Öncelikle dönüşümün köküne indim ve yaratıcılarını buldum. Karşıma dört büyük isim çıktı. Bu isimler: Hakan Kodal, Bahar Korçan, Serra Arıkök ve Ayşegül Temel. Dosyanın birinci kısmı Hakan Kodal’ın yardımıyla edindiğim oradaki bazı tarihi binaların bilgilerine ayırdım. İkinci kısımda ise etkinliklerden sorumlu genel koordinatör Serra Arıkök ve organizasyonların sanat direktörü ve aynı zamanda ünlü modacı Bahar Korçan’ın yardımlarıyla yapılan festival ve etkinliklerle ilgili detaylı bilgilere yer verdim. Son kısmı da esnafla yaptığım röportaj tadındaki ankete ayırdım. Açıkçası, son kısmı yapmamın nedeni Galataport açıldığında fark edilmemiş eksiklerin Belediye tarafından fark edilmesini sağlamak. Gelin tüm yaz boyunca hayranlıkla araştırdığım bu güzel sokağın keşfinde siz de bana eşlik edin.

TOMTOM BİNALARININ TARİHİ GEÇMİŞİ
 1927’deki sigorta haritaları bulunup binaların eski isimleri ortaya çıkarıldı. Binalar tekrar eski adlarıyla isimlendirildi. Burada 1204 yılında başlayan bir masal var. Venedik önderliğindeki Haçlı Ordusu tarafından İstanbul işgal edilir. Bizans da Venedikliler’in ezeli düşmanı Cenevizlilerle anlaşma imzalar ve Galata’yı Cenevizlilere bırakır. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethettiğinde Cenevizli asilzadeler Osmanlı idaresine geçer. Tomtom Sokak, adını Çukurcuma tarafındaki girişte yer alan ve 1592 yılında inşa edilen camiden alır. Zira caminin banisi Tomtom Mehmet Kaptan isimli bir Osmanlı denizcisidir. İkinci bir rivayete göre ise, bu camide imamlık eden Tum Tum Abdullah Efendi, sokağın da isim babası olmuştur. Boğazkesen Caddesi boyunca birçok tarihi saraylara, eski elçilik binalarına, tarihi okul ve yetimhanelere, çeşme ve camilere, kiliselere rastlayabilirsiniz.

RÖPORTAJ FOTOĞRAFLARI: NADİN AKINCI

Makalenin devamını dergimizden okumaya devam edebilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz