Tiyatro tarihimizde unutulanlar

1810 Okunma

Sevgili dostlar, kurulduğu 1950 yılından itibaren Ermeni cemaatinin birçok önemli kültür etkinliğine imza atan, Aramyan Okulu’ndan Yetişenler Derneği’nin sahne çalışmalarını, geçen sayıda bıraktığım yerden anlatmaya devam ediyorum. 9 Mayıs 1971’de sizlere daha önceki yazılarımda bahsettiğim, GLYD oyuncularının Kevork Kabaracıyan’ın yönetmenliğinde sahneledikleri Othello oyunu Aramyan sahnesine konuk oldu. Arkasından dernek, yine GLYD oyuncularının bu kez Misak Toros yönetiminde tamamen ayrı bir ekiple sahneledikleri, Yervant Odyan’ın Çarşılı Artin Ağa oyunundan Ara Gürden’in düzenlediği Paralı Artin komedisini konuk etti. Yeri gelmişken burada dikkatinizi bir noktaya çekmek istiyorum. 1971-1972 sezonunda GLYD’de iki oyun birden sahneleniyor, Pazartesi akşamları Othello, Perşembe akşamları da Paralı Artin seyirciyle buluşuyordu. (Hey gidi günler hey...) Ben de ilk kez o yıl Paralı Artin’deki kü.ük bir rolle sevgili Misak Toros’un ekibine katılmıştım.

O yıllarda henüz Boğaz Köprüsü olmadığı için dekorların Kadıköy’e taşınması da ayrı bir maceraydı. Kamyona yüklenmiş dekorların tepesinde araba vapuruyla karşıya geçmenin zevkini ve heyecanını anlatamam. Oyunlar genelde Pazar günleri matine ve suare olarak iki kez oynanırdı.

Röportajımızın devamını okumak için Haziran 2018 sayımızı bayilerden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 

Online Dergimizi Satın almak için - Link
Size en yakın bayi için  - Link