Stranger Things’in 3. sezonu merakla bekleniyor...

2255 Okunma

Sevilen dizlerle ilgli yazılarımın ilkinde geçen senenin Kasım ayında izlemeye başladığım “Stranger Things” adlı diziyle başlamak istedim. 2016 yılında başlayan bu dizi, geçtiğimiz Ekim ayında yayınlanan 2. sezonuyla beraber daha da büyük bir yankı uyandırdı. Yine Netflix farkı ile karışı karşıya kaldığımızı ve yaptığı kaliteli dizi seçimleriyle HBO gibi güçlü bir şirketin yerine geçtiğini söyleyebiliriz.

Açıkçası, ilk zamanlarda bu dizi hakkında bazı önyargılarım vardı fakat daha sonra “Popüler kültürün gözü kör olsun” dedim ve merakıma yenik düşüp izlemeye başladım. Başarılı kurgusuyla beni öyle bir sardı ki ilk sezonda yayınlanan toplam 17 bölümü altı gün içinde bitirdim. Her bölüm sonunda daha da artan bir “merak”la…

13-14 yaşlarındaki çocukların performanslarına yapabileceğim olumsuz bir eleştiri bulamadım. Hepsi de karakterlerine uygun müthiş bir oyunculuk sergilemişler. Bilim kurgu türündeki bu dizi; Millie Bobby Brown, Fin Wolfhard, Gaten Matarazzo, Noah Schnapp, Caleb McLaughlin gibi çocuk oyunculara ilerdeki projeler için büyük bir kapı açmış oldu. Millie Bobby Brown için yeni bir Natalie Portman doğuyor diyebiliriz. Özellikle ikinci sezonda Leon flminde Nathale Portman’nın oynadığı “Mathilda” karakterini; Milile’nin hayat verdiği “Eleven” karakteriyle bağdaştırdım.

Dizinin konusuna gelince, bir kasabadaki araştırma laboratuvarında yapılan bir deney sonucunda yanlışlıkla alternatif bir evren yaratılır. Bu evrende yaşayan bir yaratık tarafından çocuklardan biri kaçırılır ve olaylar katlanarak devam eder.

Buna ek olarak dizide çocuk istismarı gibi toplumsal ve önemli bir konuya da değinilmiş. Eleven karakternin yaşadığı durum bunun bir örneği niteliğinde. Bütün bunları göz önünde bulundurursak, dizi uzun süre yeni bölümleriyle beraber yeni sezonda da adından söz ettirmeye devam edecek.

Dikkatimi çeken farklı bir konu ise, dizinin hikayesi 80’li yıllarda geçtiği için o zamanlara ait popüler şarkılara da yer verilmiş olması. Kaçırmamanızı tavsiye eder, şimdiden iyi seyirler dilerim!