St Nicholas’ Collegiate Church Korosu

1243 Okunma
St Nicholas’ Collegiate Church Korosu konseri,  İrlanda’nın Galway şehrinden İstanbul’a tek bir konser için geliyor.  Bu konser, seyircilerini 1868’de inşa edilen, Neo-gotik üsluptaki Kırım Kilisesi’nde buluşturuyor.

Konser Hakkında:
Tarih: 27 Nisan 2019 Cumartesi
Saat: 17:00
Adres: Kırım Anglikan Kilisesi, Serdar-ı Ekrem Caddesi No:52, Galata, İstanbul
Bilet fiyatı: 50TL
Bilet satış:  Konser günü saat 14:00-16:30 arası kapıdan bilet satışı yapılacaktır. Konser öncesi bilet almak için:  0533 634 58 21, hakanigsiz@gmail.com,
Facebook: TBC
Bilgi için: hakanigsiz@gmail.com, +90 533 634 58 21Program

İsa’nın Görünmesi
Guerrero – Canite tuba in Sion
Weir – Drop down ye heavens 
Pärt –  Bogoroditse Devo


Noel ve Epifani
Onyeji – Amuworo ayi otu nwa
Howells – Here is the little door


Hazreti Meryem Yortusu ve Aziz Patrick
Sweelinck – Hodie beata virgo
Duley – Críost liom

Kutsal hafta ve Paskalya
Tučapsky – Pater meus
Aichinger – Regina caeli

Ara

İsa’nın göğe çıkışı – Gül Paskalyası, Teslis
Marenzio – O rex gloriae              
Tallis – If ye love me      
Bortniansky – Cherubic Hymn 

Aziz Michael Yortusu – Azizler Yortusu/Tüm Ruhlar Günü
Dubra – Stetit angelus  
Martynov – The Beatitudes
St Nicholas’ Collegiate Church Korosu
The Parish Korosu, 24 sese kadar çıkabilen bir yetişkin korosudur. Koro, İrlanda’da başka kiliselerde de konserler vermekle birlikte, St Nicholas Collegiate Kilisesi’nin baş korosudur ve Galway şehrinin en tanınmış müzik kurumlarından biridir.
Koro’nun repertuarı tek sesli ortaçağ şarkılarından, çok sesli on altıncı yüzyıl parçalarına, Rus Ortodoks ilahilerinden, Afrika özgürlük şarkılarına kadar geniş bir yelpazeye yayılır. Koro üyeleri farklı inanç ve yaşam tarzına sahip, dünyanın farklı köşelerinden gelen bireylerdir. Günümüzde Koro; İngiliz, Alman, Yeni Zelandalı, Nijeryalı, Ugandalı, Amerikalı ve tabi ki İrlandalı üyelerden oluşmaktadır.

Kırım Anglikan Kilisesi
Kırım Savaşında ölenlerin anısına bir İngiliz ulusal anıtı olarak 1858-68’de inşa edilen Kırım Anglikan Kilisesinin arazisi Sultan Abdülmecit tarafında İngiltere’ye bağışlanmıştı. Yapımı kişisel bağışçıların yanı sıra Kraliçe Viktorya tarafından fonlandı. Kilisenin mimari George Edmund Street, Neo-gotik üslubunu kullandığı tasarımında, ikisi de günümüzde korunması gerekli tarihi eser olarak tescilli kilise ve papaz evini samimi bir bahçe içinde konumlandırır.
1970’lerde kapanan ve 1980’lerde atıl ve bakımsız hale gelen bu kiliseye atanması sonucunda onu tekrar hayata döndüren kişi, 1989’dan beri halen kilisenin papazı olan Ian Sherwood’dur. Peder Sherwood kilisenin restorasyonu, bahçesinin bakımı ve Sri Lanka’dan Bangladeş’e kadar farklı ülkelerden gelen cemaatin katılımı için gösterdiği üstün gayret ile tanınır.
Kilisenin apsisinin önündeki bölmedeki betimlemeler, bir süre İstanbul’da yaşayan İskoç sanatçı Mungo McCush tarafından çizilmiştir. McCush, çizdiği dini kişiliklerde model olarak Kırım Kilisesi’nin güncel cemaatinden kişileri kullanmıştır. Elinde simit tutan İsa ve Haliç siluetlerindeki detaylar, kaçırılmaması gereken nüanslardır.