Söyle Zozo, Sen Kimsin?

3915 Okunma

Bu aslında çoktan unutulmuş bir kadının hikâyesi... Bir zamanlar parlak ışıkların altında, çılgın alkışların ortasında icra- sanat eyleyen bir kadının hikâyesi... Bu Zozo Dalmas’ın hikâyesi...

Ben onu tanımadım. Sanırım onu tanıyan ya da hatırlayan da kalmamıştır. “Türk Sineması’nda Azınlıklar ve Yabancılar” adlı kitabım için yaptığım ilk araştırmalarda ismi sık sık karşıma çıkmıştı. Çıkan tüm bilgileri bir araya getirince enteresan bir hikâyesi olduğunu fark ettim. Üstelik o bir Yunan vatandaşıydı ama özellikle 1930’lu yıllarda Türkiye’de de en az kendi ülkesindeki kadar şöhretliydi. Uzun süre Istanbul’un operet sahnelerini şenlendirmiş hatta Atatürk’ün huzurunda dahi şarkılar söylemişti. Kitabıma almadan önce yeni bir bilgiye ulaşırım düşüncesiyle sanal ortamda öyle bir dolaşmıştım. Öylesine yanlı ve hatalı bilgiler vardı ki şaşırdım. Dogrusu bunu Zozo Dalmas’a yakıştıramadım. Şimdi sizlere anlatacağım hikâye, dilerim bu unutulmuşluğa, bu umursamazlığa bir son verir.

Makalenin devamını okumak için Aralık 2018 sayımızı anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 

Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz