Soğuk Savaş’ta bir Patrik: Athenagoras

1713 Okunma
 Koleksiyonerliğim sebebiyle farklı zamanlarda pek çok farklı görsel geçti elimden. Esasen koleksiyonerlik aynı zamanda eğitici bir meşgale zira ister istemez arşivinize kattığınız görsellerle ilgili araştırma yapma ihtiyacı hissediyorsunuz. Zaman içinde pek çok Athenagoras görseli edindim. Bu görsellerde Athenagoras farklı bir ruhani tipolojisi çiziyordu. Her şeyden önce kadraja giren herkesten daha uzun boyluydu. Sürekli halk arasındaydı. Onu bazen hasta ziyaretinde, bazen bir düğünde, bazen bir kralla, bazen de bir Türk siyasiyle yan yana, kol kola görmek mümkündü. Gazeteleri kurcalarken daha Kuzey ve Güney Amerika Başepiskoposu iken Amerika Birleşik Devletleri’ni ziyaret eden Türkiye Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Salih Omurtak’ın koluna girerek poz vermesi bana çok ilginç gelmişti. Patriklik yıllarında da Beşiktaş Spor Kulübü’nü ziyaret etmiş ve Amerika seyahatine çıkacak olan futbolculara “Beni orada tanırlar” diyerek kendi kartvizitini vermişti. Hasılı anlaşılıyor ki Patrik Athenagoras, mizah anlayışı da çok gelişmiş bir insandı. 1948- 1972 yılları arasında toplam 24 yıl Patriklik yapan Athenagoras, bu yanıyla 1991’den beri Patriklik makamında bulunan Patrik I. Bartholomeos’tan sonra Cumhuriyet döneminde bu makamda en uzun süre bulunan ikinci ruhanidir.
 ATHENAGORAS’IN TÜRKİYE’YE GELİŞİ
Esasen Athenagoras bir Soğuk Savaş dönemi patriğiydi. Nitekim göreve gelişi de bu sürecin bir parçasıydı. 1946 yılına gelindiğinde Rum Patrikhanesi’nde bir değişim yaşanmış ve Patrik Benyamin’in yerine Maksimos seçilmiştir. Maksimos, Sovyetlere ve komünizme yakın bir şahsiyet olmakla itham edilmiş ve Amerika tarafından istenmemiştir. Öte yandan bazı kaynaklarda kendisinin patriklik makamıyla bağdaşmayacak birtakım ruhsal bunalımlar içinde olduğu da kayıtlıdır. Sonuç olarak Maksimos, 1948’e gelindiğinde istifa etmeye zorlanacak ve yeni bir Patrik seçimine gidilecektir.
...
Makalenin devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz