Şimdiki zamanın gücü

660 Okunma
 Şimdi neden en değerli şeydir? Çünkü o, tüm yaşamınızın geliştiği yerdir. Yaşam “şimdi”dedir. Siz hiç şimdinin dışında bir şey deneyimlediniz mi? Yaptınız mı? Ya da hissettiniz mi? Herhangi bir şeyin şimdi dışında gerçekleşmesi mümkün olabilir mi? Olamaz! İşte tam da bu nedenle “şimdi” sahip olduğumuz en değerli ve en gerçek şeydir.
 Dikkatiniz şimdiye döndüğü anda bir mevcudiyet, bir huzur hissedersiniz. Kişi anda olduğunda doyum için geleceğe bağlı olmaz veya kurtuluş gelecekte aranmaz. Şu olunca mutlu hissedeceğim, şu gerçekleşince tamamlanacağım, şu gerçekleşince huzuru bulacağım şeklindeki geleceğe dair tüm atıflar, “şimdi”yi bozmaya yöneliktir. Mutluluk veya huzur gelecekte olacak bir şeyde değil, ulaşılması gereken bir yerde değildir. Mutluluk tam da içinde bulunulan anda gizlidir.
 Geçmiş ve gelecek üzerinde ne kadar çok odaklanırsanız, “şimdi”den yani var olan en değerli şeyden o kadar uzaklaşmış olursunuz. Şimdi sahip olduğumuz en büyük zenginliktir. Eğer zihnen oraya gelmeyi başarabilirsek.

ŞİMDİYE GELMEK
 İnsanoğlu sık sık geçmişte olanları ve gelecekte olacakları düşünme eğilimindedir. Kişiyi mutsuz eden de, tatminsiz kılan da, endişeli hale getiren de budur. Oysa zihin “şimdi”ye gelirse hiçbir sorunun olmadığını deneyimleme şansını yakalar. Kendinize; beş dakika, bir ay, bir yıl sonra ne olacağını değil, şu anda hangi soruna sahip olduğunuzu sorun. Şu anda yolunda gitmeyen ne var?
 “Şimdi” her zaman daha baş edilebilirdir. Ancak gelecekle baş edemezsiniz. Gelecekle baş etmek de gerekmez çünkü gereken güç, aranan yanıt, doğru davranış ancak ve ancak ihtiyaç anında ortaya çıkar.

....

Makalenin devamını dergimizden okumaya devam edebilirsiniz.
Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz