Şiir tadında fotoğraflar görsel bir şölen - Selin Prakash Özer

2887 Okunma
 Aralık 2019’da Avusturya’nın Linz şehrinde açılan Selin Prakash - Özer’in fotoğraf sergisi yoğun istek üzerine Mart ayında tekrarlanacaktı. Ancak pandemiden ötürü hem uçak seferleri hem de kapalı mekan etkinlikleri iptal edilince, sergi de ertlenmek durumunda kaldı. Siz okuyucularımıza şiir tadındaki fotoğraf sergisinden kesitler sunarken, fotoğraf-şiir bağlantısını vurgulamak istiyor ve Selin Prakash-Özer’in izniyle şiirlerini de aktarıyoruz. O halde: “Al gözüm seyreyle, nefes gibi, deniz kokusu gibi içine çeke çeke...”

Fotoğraflarınızı “Augenblicke” (An’lar) başlığı altında toplamışsınız. Bizi çalışmanız hakkında bilgilendirir misiniz?
“Augenblick”, Türkçe’de “an”, eski tabirde “lahza” demek. Ne hoş ki belki de göz açıp kapayıncaya kadar geçtiği için, Almanca’da göz (Auge) ve bakış (Blick) sözcüklerinden oluşur. Hani içinize işleyen saniyeler olur, gönlünüze nakşedilen… O an içgüdüsel olarak deklanşöre basarsınız, ne daha önce ne de daha sonra, o an’ın kendisi dürter sizi. Kınalıada’da, Sakız Adası’nda ve Avusturya’nın Güller Bölgesi’nde içime nakşedilen anların resmini sundum sergide.

2020’nin ilkbaharında serginiz Avusturya’da tekrarlanacakken, pandemiden ötürü siz Kınalıada’da kaldınız. Serginizin ertelenmesi sizi nasıl etkiledi?
Ada’da kalmak dünyanın en güzel hediyelerinden biri olsa da, ilk başta üzüldüm tabii ki. Verdiğiniz sözü pandemiden dolayı da olsa tutamamak buruk bir tat bırakıyor.
 Yine de her şerde bir hayır olduğuna inananlardanım. Ama insan aklı acıdaki hikmeti, şerdeki hayrı kavramak için yeterli bir enstrüman gibi gözükmüyor.   Belki de aklımızı ezbere dayalı kuru bilgiler deposuna çevirdiğimiz için kalpte gelişen ve kalbe değen bilgiye hasret kaldık. “İdrak” dediğimiz de kalpte yeşeren bilgiyle, o alıntı çalıntı olmayan, içinizde taptaze yeşeren bilgiyle gerçekleşiyor. İdrak edince başka gözlerle bakıyoruz dünyaya, algımız değişiyor. Bu anlamda hepimize acıdaki hikmeti, şerdeki hayrı anlatan idrak halini diliyorum.

Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz

Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz