Sigaranın dumanını yenebilmek

869 Okunma
 Dünya Sağlık Örgütü tarafından 1987 yılından beri “Dünya Sigarayı Bırakma Günü” ilan edilen 9 Şubat’ta, sigaranın zararlarıyla ilgili tavsiye niteliğinde pek çok haber ve yazı yayınlanır. Bu yıl 9 Şubat’ta Türkiye Ermenileri Patrikliği’nin “Lraper” Kilise Bülteni’nde yayınlanan bir yazı ise özellikle dikkat çekti. Bunun nedeni yazıda bir Patriğin imzasının olmasıydı.
 2001 yılında, Patrik Sahak II’nin rahiplik döneminde kaleme aldığı yazıyı okurlarımızla paylaşıyoruz.
 SİGARA VE ÖZGÜRLÜK…
“Sigara alışkanlığından söz açıldığında neden bilmem hep aklıma bir zamanlar okuduğum bir gazete kupürü gelir. Belki de konuya çok çarpıcı bir örnekleme olduğundandır. Sigaranın zararları konusunda düzenlenen bilimsel bir konferansta konuşmacılardan bir profesör kırk dakika sigaranın nasıl kansere yol açtığından söz ettikten sonra, verilen arada tuvalete gider ve bir güzel sigarasını tüttürüverir. Tabii, oradaki bir gazeteci bunu fark edince gazetede yayınlanmaya değer ilginç bir haberi de yakalamış olur. Aslında bu profesör hiç de yalnız değil böylesi bir çelişkiyi sergilemekte. Büyüğüyle küçüğüyle, genciyle yaşlısıyla, yüz milyonlarca insan her gün aynı paradoksu içlerine sindire sindire tekrarlıyorlar. Yanlış, zararlı ve tıbben sakıncalı olduğunu yüzde yüz bildikleri bir maddeyi para vererek ciğerlerine çekiyorlar. İnsan Aziz Pavlus’un İncil’de yazılı şu sözlerini anmadan edemiyor: “Yasanın ruhsal olduğunu biliriz. Ne var ki ben, bedenin gereksiz isteklerine bağlıyım. Günaha satılmış bir tutsağım. Ne yaptığımı kendim de bilmiyorum! Çünkü yapmak istediğimi yapmıyorum; tersine, iğrendiğim neyse onu yapıyorum... İçimde istek varsa da iyilik yapma gücü yok! Sonunda şu yasanın işlerlikte olduğunu görüyorum: Ben iyi işi yapmak isterken kötülük karşımda sırıtıyor. Çünkü varlığımın derininde Tanrı yasasını gönülden onaylıyorum. Gel gelelim, bedenimin organlarında bambaşka bir yasa görüyorum. Sağduyumun yasasına karşı savaşan ve beni bedenimin organlarında işlerlikte olan günah yasasına tutsak kılan bir yasa. Ne zavallı bir insanım!” (Romalılara 7:14-25).

...
Makalenin devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz