“Sergey Parajanov, Sarkis ile” İstanbul’da

2966 Okunma

Pera Müzesi, “Şiirsel Sinema”nın en büyük ustalarından olan yönetmen ve sanatçı Sergey Parajanov’un farklı malzemelerle, görsel sanatlar alanında verdiği eserleri Türkiye’de ilk kez izleyiciyle buluşturuyor. Kavramsal sanatın önde gelen isimlerinden Sarkis de, bir selamlama niteliği taşıyan, Parajanov’a dair eserleriyle sergide yer alıyor. Parajanov’un benzersiz dünyasını tüm yönleriyle gözler önüne seren sergi, 17 Mart 2019’a kadar ziyaret edilebilecek.

PARAJANOV’UN SANATI

Sergi, Yerevan’daki Parajanov Müzesi Müdürü Zaven Sargsyan küratörlüğünde hazırlandı. Sanatçının, gelenekselden pop-art’a, çok geniş bir yelpazede ürettiği, tüm dönemlerine ait işlerini bir araya getiriyor. Resimler, kolajlar, desenler, film sahnesi eskizleri, kostüm tasarımları, mozaikler, objeler, fotoğraflar ve yerleştirmelerden oluşan sergi, aynı zamanda, bugüne dek dünyanın dört bir yanında 30’dan fazla şehirde sergilenen Parajanov koleksiyonunun en büyük yurt dışı sergisi olma özelliği taşıyor.

HABER: SARKİS GÜREH / FOTOĞRAFLAR: MIGIRDİÇ ARZİVYAN - SARKİS GÜREH

Makalenin devamını okumak için Ocak 2019 sayımızı anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 

Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz