Sağlıklı bir yazın ipuçları

1802 Okunma
 Türkiye’de 2020’nin Mart ayında ilk vakanın görülmesiyle başlayan salgın dönemi bir yılını çoktan tamamladı bile. Coronavirüs salgını tüm dünyada etkisini göstermeye devam ederken, yazın yaklaşmasıyla güvenli tatile ilişkin sorular da akıllarda dolaşmaya başladı. Uzmanlar, yaz tatilleri için yapılan planlamalarda tatil rehavetine kapılmanın ve önlemlere dikkat etmemenin endişe verici sonuçları olabileceğinin altını çiziyor.
 SAKİN TATİL MEKANLARI TERCİH EDİLİYOR
 Covid-19 salgını nedeniyle müstakil yazlık ev, çadır, kamp, açık havada konaklama imkânı olan yayla, tekne ve karavan gibi sosyal izolasyonun korunabileceği alternatif tatil mekânları insanların ilk tercihleri arasında yer alıyor. Enfeksiyon uzmanları özellikle kalabalıktan kaçınmayı, sosyal mesafeye dikkat etmeyi, kişisel hijyene ve ortak kullanım alanlarında hijyene çok dikkat edilmesini öneriyorlar.
 Yeni normalde artık lobi, kahvaltı salonu, açık büfe çeşitliliği tatil seçim kriterleri arasında yer almıyor. Onun yerine kalabalıktan uzak, dingin, güvenli ve hijyenik tatil alanları insanların ilk tercihleri arasında… Tatil rotaları İğneada (Kırklareli), Sapanca, Rize, Urla gibi sıralanırken, çeşitli dağ evleri, tekne seyahatleri, bungalowlar çok talep görüyor.
 Ayrıca hijyen açısından daha güvenli bir tatil geçirmek isteyenler karavanla seyahati tercih ediyor. Güney Marmara, Ege ve Akdeniz’de sahil şeridinde 100’e yakın karavan kampı bulunuyor. İzmir, Bolu Yedigöller’deki karavan parkları da yoğun talep görüyor. Ege ve Akdeniz kıyıları Kalkan, Kaş, Finike, Kemer, Antalya, Belek, Manavgat tatilini karavanlarda geçirmek isteyenlerin rotaları arasında.
 Her şeye rağmen toplu otellerde ve tesislerde yazını geçirecek olanlar için ise sağlıklı bir tatil için olmazsa olmaz yani özellikle dikkat edilmesi gereken bazı kriterler mevcut.
 RESTORANLARDA HİJYEN ÖNEMLİ
 
Enfeksiyon uzmanlarından alınarak derlenen bilgiler ışığında; yeme - içme mekânlarında ve açık büfe hizmeti veren otellerde hijyen çok önemli. Bu mekânlarda kullanılan tabak, bardak, çatal, bıçak vb. yüksek ısı ile temizlendikleri için çok risk taşımasalar da temizlendikten sonra müşteriye gelene kadar olan sürede temastan uzak tutulmaları öneriliyor.
 Ayrıca havuz, deniz gibi alanlarda havlu ve kişisel eşyaların ortak kullanılmaması gerektiğini belirten enfeksiyon uzmanları, çeşitli yüzeylere temas ettikten sonra da ellerin yıkanması gerektiğini söylüyorlar. Tatilde, klor seviyesi uygun olan ve filtreleme sistemi bulunan havuzların tercih edilmesi de önem taşıyor.
 MASKENİZİ YANINIZDAN AYIRMAYIN
Yaz tatilinde yapılan seyahatler esnasında mutlaka maske kullanılması, ortak lavabo, klozet, klozet kapağı, kapı kolu gibi alanlara temas ettikten sonra mutlaka ellerin yıkanması ve dezenfekte edilmesi ve sosyal mesafeye her alanda dikkat edilmesi sağlıklı bir tatil geçirmek için özellikle önem taşıyor. Ayrıca seyahatte mutlaka yedek maske ve dezenfektan taşımak önem arz ediyor.

Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz