Robert Kolej ve Türk sporuna katkıları

2038 Okunma
 Robert Kolej, Türk spor hayatında pek çok ilke imza atan kurum olarak bilinir. İlk kapalı spor salonu, ilk basketbol oyunu, ilk masa tenisi müsabakası, UEFA İcra Kurulu’na giren ilk Türk, gibi başlıklar bir çırpıda akla gelenlerdir. Türkiye’de ilk atletizm yarışması da Robert Kolej’in Bebek Kampüsü’nde yapılmıştır. Bilindiği üzere Robert Kolej 1971’e kadar iki kampüse sahipti. Kız öğrenciler Arnavutköy, erkek öğrenciler ise Bebek Kampüsü’nde okurlardı. Bebek Kampüsü 1971’de Boğaziçi Üniversitesi’ne dönüştü. Arnavutköy Kampüsü ise karma olarak Robert Kolej adıyla eğitim hayatına bugün de devam etmektedir. Robert Kolej’de halen devam eden Spor Bayramı yani “Field Day” etkinliği çerçevesinde 1897’den beri birtakım spor müsabakaları yapılmaktaydı. Okul, bu etkinliğin tarihini 19 Mayıs’a ya da buna yakın bir tarihe denk getirerek Gençlik ve Spor Bayramı’nı en etkin şekilde kutlamaktadır. Field Day’de hem spor müsabakaları yapılmakta hem de yıl boyunca çeşitli branşlarda kupa ya da madalya alan öğrencilere ödülleri bu gün içinde yapılan törende teslim edilmektedir.
 Kolej, daha Osmanlı döneminden itibaren gerek ulusal ve gerekse uluslar arası müsabakalarda önemli başarılara imza atmıştı. Robert Kolej idarecilerinin bir kısmı spor alanıyla doğrudan meşgul olmuştur. Okulun ilk açıldığı andan itibaren iyi kötü bir spor salonu hep olagelmiştir. Nitekim kuruluş yılı olan 1863’te de üstü kapalı ve derme çatma da olsa bir jimnastik salonu bulunuyordu.
 KOLEJDE SPORA VERİLEN BÜYÜK ÖNEM
 Kolej’in ikinci müdürü olan Washburn, ciddi kişiliği ile tanınan bir şahsiyetti. Ancak 1903-1932 yılları arasında müdürlük yapan Caleb Gates tam bir sporcuydu. Kolej kampüsünde öğrencilerle tenis ve futbol müsabakaları yaptığını biliyoruz. Bu sayede öğrencileri ile haşır neşir olma imkânı da yakalayabiliyordu. Onun zamanında Robert Kolej’in Bebek Kampüsü’nde bir tenis sahası da inşa edilmiştir. Yine Gates döneminde okulda eğitim gören Bulgar öğrencilerden Zahari Neyçev, okulun öğrencilerin fiziksel gelişime büyük önem verdiğini, ders programının neredeyse üçte birinin sportif faaliyetlere ayrıldığını belirtir.
 Spor hem öğrencilerin enerjilerini dışa vurmalarına ortam hazırlıyor hem de dayanışma, fedakârlık, samimiyet ve centilmenlik duygularının ön plana çıkmasını sağlıyordu. Gates’in müdürlüğü zamanında Robert Kolej, Türk spor tarihine çok önemli bir katkıda bulunmuştur. Antik Yunanistan’daki olimpiyat oyunlarını yeniden ihya etmeyi amaçlayan Fransız soylusu Baron Pierre De Coubertin, 1907’de İstanbul’a gelmiş ve burada Selim Sırrı (Tarcan) Beyden kendisinin Osmanlı ülkesindeki temsilciliğini yapmasını, Olimpiyat oyunlarına sporcu göndermesini rica etmişti. 1912’de beşincisi yapılacak Olimpiyatlar için Stockholm’e sporcu gönderilmesi için Selim Sırrı Bey resmî makamlar nezdinde bir dizi girişimde bulunursa da sonuç alamaz. Hatta gazetelere ilan vererek sporcu temin etmeye çalışır. Sporcuların kendi masraflarını kendilerinin karşılamak zorunda olması, süreci daha da zora sokar.
...

Makalenin devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz