Renklerin Dansı: Kuzey Işıkları

4331 Okunma
Dünya üzerinde gidip görmek istediğim yerlerin en başında yer alıyor “Kuzey Işıkları.” Doğanın en göz kamaştırıcı ışık şovu olan bu muhteşem renk şöleni, son zamanlarda özellikle influencer’lar tarafından yoğun ilgi gören ve sosyal medyada sıkça paylaşımı yapılan bir konu oldu. Bu masalsı atmosferin nasıl oluştuğunu, nasıl ve ne zaman görülebileceğini yakından inceleyelim. Kuzey Işıkları, yani asıl adıyla Aurora Borealis, doğanın en göz kamaştırıcı ışık şovudur. Kutup ışıkları, Aurora Borealis ve Aurora Australis (Güney Işıkları) olarak iki farklı enlemde meydana gelmektedir. Güney Kutup ışıkları Kuzeye göre daha az bilinmektedir, bu durum güneyde yaşam alanının daha az olmasından kaynaklıdır. Aurora kelimesi ise Roma Şafak Tanrıçası’nın isminden gelmektedir. Bu isim 1616 yılında gökbilimci Galileo Galilei tarafından Roma tanrıçası “Aurora” ve Yunancada kuzeydeki rüzgâr anlamına gelen “Boreas” adını birleştirerek oluşmuştur. Orta Çağ’da yaşayan insanlar, bu doğal ışımaları Tanrı’dan gelen gizemli işaretler olarak anlamlandırıyorlardı. Bilim insanı olan Anders Celcius, bu ışımaların olduğu dönemlerde uzun süreli gözlemler yaparak, ilk kez bu ışımaların büyük manyetik akımın oluştuğuna dair tezlerini 1741 yılında açıklamıştır. İlerleyen yıllarda yapılan çalışmalar da bu ışımaların, dünyanın manyetik alanı ile doğrudan ilgili olduğunu destekleyerek ispatlamıştır. Kuzey Işıkları, yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu gökyüzünde ortaya çıkan doğal ışımalardır ve kutup bölgelerinde görülmektedir.
KUZEY IŞIKLARI’NIN RENGARENK OLMASININ SEBEBİ NEDİR?
Kuzey Işıkları, daha çok kırmızı, yeşil, mor, mavi ve pembe gibi farklı renklerde görülebilmektedir. Bunun sebebi manyetik alandaki enerji alışverişinin farklı miktarlarda olmasından kaynaklanmaktadır.
NE ZAMAN İZLENEBİLİR?
Kutup ışıklarını en iyi şekilde izlemek için doğru hava koşullarını seçmek gerekir. Genellikle geceleri gözlemlenen bu ışımaları görebilmek için, gökyüzünün net göründüğü iyi hava koşullarının yanı sıra biraz da şansa ihtiyaç vardır. Kuzey ışıklarını görme olasılığının en yüksek olduğu dönem Eylül-Mart ayları, saat ise 22.00-02.00 olarak belirtilmektedir.
KUZEY IŞIKLARINI EN İYİ İZLEYEBİLECEĞİNİZ YERLER:
Norveç-Svalbard, Finlandiya-Kakslauttanen, İsveç-Jukkasjärvi, İzlanda-Reykjavik, Birleşik Krallık-İskoçya, Kanada’nın Kuzey Bölgeleri... Dilerim bir gün bu masalsı ve etkileyici atmosferi yaşayıp, gökyüzünün bu muhteşem ışık şölenine şahit oluruz.

Mayıs 2019 sayımızı anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 

Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz