Plastik Poşetten Sonra Sıra Depozito Uygulaması ve Euro Velo’da

2230 Okunma
Yeni yıl ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından alınan kararla uygulamaya geçen ücretli plastik, ilk etapta kullanım oranında %65’lik azalmaya neden olurken, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2023’e kadar tüm içecek ambalajlarından da depozito uygulamasına geçileceğini bildirdi.

Doğaya Olumlu Etki
Bir pet şişe bin yıl, cam şişe 4 bin yıl metal kutu 10 yıl, plastik poşet 400 yıl ve piller ise 300 yılda doğaya karışıyor. Plastik poşetlerin yapıları gereği sadece %1’i geri dönüştürülebiliyor. Plastik bir poşetin geri dönüşümü ayrıca yeni bir poşetin üretmekten daha da pahalıya geliyor. Tüm bu sebeplerden dolayı bu konuda toplumun duyarlı davranışının başta ekonomiyi doğayı ve sağlığımızı olumlu etkileyeceğinin altı çiziliyor.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Antalya’da bir otelde düzenlenen “2023 Doğu Türkiye’de Çevre ve Şehirciliğin Geleceği İstişare Toplantısı’nın açılışında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, plastik poşetlerle ilgili yeni uygulamaya değinerek, bazı ülkelerin plastik poşetleri paralı yapmanın dışında neredeyse yasaklamaya başladıklarını ifade etti. Bakan, uygulamanın bu proje sayesinde bez çanta ve filelerin kullanılmaya başladığına işaret etti.

Makalenin devamını okumak için Şubat 2019 sayımızı anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 

Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz