Pera Spor Kulübü: AEK ve Beyoğluspor’un Temeli

4090 Okunma
Futbol, günümüzde toplumlar arasındaki dostluk ve kardeşlik ortamının sağlanmasında en önde gelen spor dalları arasında ilk sırayı işgal ediyor. Bunu dünya çapındaki popülerliğine borçlu olsa gerek. Ancak bu spor, tarih boyunca ülkeler arasındaki olumlu gelişmelere hizmet ettiği gibi, zaman zaman milletler arasında çıkan anlaşmazlıklardan da fazlasıyla nasibini alan bir oyun. Futbolun büyük toplulukları peşinden koşturması, bu sporun kitlelere verilmek istenen mesajlar üzerinde olumlu ya da olumsuz anlamda önemli roller oynayabilmesine sebebiyet veriyor.
Toplumumuz üzerinde büyük etkisi malum olan futbolun kalbi, günümüzde hiç şüphe yok ki İstanbul’da atmakta. Futbol tarihimiz hakkındaki yazılarıyla tanınan Burhan Felek, İstanbul’da futbolun tarihini ele aldığı bir yazısında; futbolun Moda’da oturan İngilizlerce İstanbul’a tanıtıldığını, onlarla ilk temas eden kesim olan Rumların da futbolda kısa sürede mesafe kat ettiklerini, 1903 yılına gelindiğinde bir İngiliz ve bir de Rum olmak üzere İstanbul’da iki kulübün mevcut olduğunu zikreder. Burhan Felek aynı zamanda Üsküdar Anadolu Spor Kulübü’nün kurucuları arasında da yer aldığı için söyledikleri önemlidir. Yine onun anlattıklarına göre ilk Türk futbolcuları İngiliz Moda Kulübü’nde oynayan Binbaşı Fuad Hüsnü Bey ile Rum Kadıköy kulübünde oynayan Hasan ve Hüseyin Efendilerdi.
Türkler; Galatasaray, Fenerbahçe, Altınordu, Türk İdman Ocağı isminde kurdukları takımlarla İngiliz, Rum ve Ermeni kulüpleriyle mücadele içine girmişler, 1914 yılına kadar üstünlük İngiliz ve Rum kulüplerinin elinde kalmıştır. Bu tarihte I. Dünya Savaşı’nın çıkmasının bir sonucu olarak İngiliz ve bazı Rum kulüpleri faaliyetlerine son vermiş, Türk kulüpleri ön plana çıkmaya başlamıştır.

PERA KULÜBÜ’NÜN KURULUŞU

Yazımıza konu olan Pera Kulübü, Şark-ı Karib Bankası müdür muavini Kostas Vasiliadis ve arkadaşları tarafından 1914 yılında kurulmuş olup, zamanın en iyi Rum futbolcularını bünyesine toplamıştı. 1919-1922 yılları arası yani mütareke dönemi, Rum kulüplerinin en güçlü devresine denk gelir. Hatta bu dönemde 15 kadar Rum takımı bir araya gelerek hükümetin uyarılarına rağmen İstanbul Yunan Spor Federasyonu adı altında birlik tesis etmiş, Rum takımlarından Struggles de Yunanistan bayrağının renklerini taşıyan mavi-beyaz rengi benimsemiştir.
Pera, 1920 yılında güçlü bir kadroyla Pazar ligine dahil olmuş ve ilk sene şampiyonluğu kıl payı Union Club’e kaptırmış fakat gösterdiği performansla umut vaat etmişti. Pazar liginde Rum takımlarının ciddi bir ağırlığı vardı. Ermeni Dork ve İtalyan Stella takımlarının yanında Rumların Aris takımı da Pera ile birlikte mücadele ediyordu. Ertesi sene bu lige Türklerin Üsküdar takımı, Yahudilerin Maccabi takımı, Rumların Elpis ve Struggles takımları da katılmıştı. Pera, kaleci Nikos’un yanı sıra Misivis, Yanaki, Jilber, Sava (aynı zamanda boksördü), Terezis, Omiros, Vitalis, Koço Negroponti, Mandelidis ve Miço gibi isimlerden oluşan kadrosuyla lige kısa sürede damgasını vurur fakat mevsim ortasında Pera’nın ligden çekilme kararı almasıyla Yahudi cemaatinin Maccabi takımı şampiyonluğa ulaşır.

Makalenin devamını okumak için Nisan 2019 sayımızı anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 

Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz