Patriklik makamında geçen bir yılı değerlendiren Patrik Sahak II

1982 Okunma
"Büyük yıkımlar ve onulmaz yaralar almadan son yüzyılın en büyük felaketine bir yıldır dayanıyoruz. Bu zor dönemden büyük ve olumlu dönüşümler beklemek çok gerçekçi değil. Fırtına ortasındaki bir gemiyi maalesef köklü bir onarımdan geçiremiyorsunuz. Batmaktan koruyabilmek başlı başına bir başarı sayılmalıdır."

 Türkiye Ermenilerinin 85. Patriği Başepiskopos Sahak Maşalyan’ın tahta çıkışının birinci yılı Covid-19 pandemisi yüzünden şanssız bir döneme rastlamış olsa da Ermeni toplumu bu süreçte olumlu yönde atılan adımlara ve gelişmelere de sahne oldu. Son bir yılı birlikte değerlendirme ricamızı kırmayarak dergimizi onurlandıran Patrik Sahak II, merak ettiğimiz tüm sorulara bilgilendirici cevaplar vererek, gözlemlerini samimiyetle paylaştı.

 Patriklik makamına çıkışınızın birinci yılı Covid-19 pandemisi yüzünden pek çok sıkıntının yaşandığı yıpratıcı bir süreç olsa da, 12 yıl süren çalkantılı bir dönemin ardından Patriğine kavuşan Türkiye Ermeni toplumu için aynı zamanda bir yenilenme süreciydi. Sizce bu bir yılda, Patrikhane ve toplumumuz için olumlu anlamda yaşanan en önemli değişim ne oldu?
 Patrikhanenin sosyal medyayı daha aktif kullandığı bir döneme girdik. Bu yolla geçmiş yıllara nazaran daha büyük kitlelere hızla ve kolaylıkla ulaşabiliyoruz. Böylece Kilise etkinliklerimiz ve vaazlarımız dünya Ermenilerine de rahatlıkla ulaşıyor.
 Muhtaç insanlarımıza yalnız olmadıklarını hissettirdik. Patrikhane merkezli 420 aileye düzenli erzak yardımı yapabilen bir sosyal yardım sistemi oluşturduk. Pandemi döneminde ihtiyaç sahibi cemaat üyelerimize yalnız olmadıklarını hissettirme çabalarımız sürüyor. Patrikhane Yardım Komisyonu bu anlamda, Kiliselerimizin fakir kollarıyla çok yararlı projeler geliştiriyor. Yakın gelecekte de ihtiyaç öncelikleri doğrultusunda farklı alanlarda çalışmaların genişletilmesini amaçlıyoruz.
 Gençlerimizin de Patrikhane önderliğinde örgütlenme çabalarını destekliyoruz. Mentee-Mentor grubu da çalışmalarını bu kapsamda zenginleştirerek sürdürüyor. Moral Destek hattımız yaşlılarımıza ve Covid ölümleriyle sarsılmış yaslılarımıza teselli ve destek olmaya devam ediyor.
 Bu dönemde bardağın dolu kısmını görmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. En olumlu yön bence, Ermeni toplumu olarak o kadar da kırılgan olmadığımızın kanıtlanmasıdır. Çoğu şimdilik nadasa çekilmiş olsa da, tüm kurumlarımızla varlığımızı sürdürüyoruz. Büyük yıkımlar ve onulmaz yaralar almadan son yüzyılın en büyük felaketine bir yıldır dayanıyoruz. Bu zor dönemden büyük ve olumlu dönüşümler beklemek çok gerçekçi değil. Fırtına ortasındaki bir gemiyi maalesef köklü bir onarımdan geçiremiyorsunuz. Batmaktan koruyabilmek başlı başına bir başarı sayılmalıdır. Bu anlamda kurumlarımız ve onların sorumluluğunu üstlenen yöneticilerimiz takdire şayan bir iş gerçekleştiriyorlar.
...
Röportajın devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz