Panel mülakatı nedir?

2941 Okunma

Bildiginiz üzere, işe alım süreçlerinde çok fazla uygulanan bire bir işe alım görüşmeleri dışında, bir sonraki aşamada firmalar sizi panel mülakatına davet edebilir. Panel mülakatı ne demek önce onu detaylıca size aktarmak isterim. Panel mülakatı en az iki, en fazla altı kişiden oluşan bir mülakat şeklidir. Sizi davet eden firmaya sormanız ve bilmeniz gereken detaylara bir göz atalım:

• Panel mülakatında kaç kişi olacağı

• Mülakata girecek kişilerin şirket ünvanları

• Panel mülakatının kaç saat süreceği ve detaylı akışı

• Sunum formatında mı yoksa sadece mülakat şeklinde mi gerçekleşeceği

Yukarıdaki detayları öğrendikten sonra öncelikle kendinize güvenin çünkü panel mülakatı genellikle şirketlerin ikinci veya son aşaması oluyor ve bu etaba gelene kadar yolun yarısını başarmış olduğunuz anlamına geliyor. Sizinle beraber kimlerin görüşmeye katılacağını en iyi şekilde araştırın, her bir katılımcının şirket ve sektör deneyimlerini, size yöneltebilecekleri soruları, kendi alanlarındaki uzmanlıklarını anlayın. Her bir katılımcı için mutlaka aklınızda bir soru olsun. Onları etkilemenin doğru yollarından biri de uzmanlık alanları ve hedefleri hakkında rasyonel ve nitelikli sorular sormanızdır.

Mülakat başladığında genellikle her biri teker teker sorularını sorabilir ancak bazı durumlarda, baskı altında sizin durumu nasıl yönettiğinizi görmek için çapraz sorgu sorabilir ve davranışınızı ölçebilirler. En önemli nokta, strese girip paniklememeniz ve her soruya sakince akılcı cevaplar verebilmenizdir.

Eğer sizden bir sunum veya vaka çalışması hazırlamanızı bekliyorlar ise bunu verilen süre içinde çözümleyip iyi bir sunum yeteneğiyle anlatmanız, her bir katılımcı ile göz kontağı kurmanız ve güven ortamı yaratmanız önemlidir.

Mülakat katılımcılarına göstermeniz gereken şey: Onlarla nasıl uyum içinde çalışabileceğiniz, iyi bir takım arkadaşı olduğunuz, güvenilir, sorumluluk sahibi ve çözüm odaklı olup aynı zamanda şirket kültürüne hızlı adapte olabileceğinizdir.

Panel mülakatı; bu işin kariyeriniz için en doğru adım olduğunu onlara fark ettirmek, şirket ve çalışanları hakkında konuya hakim olduğunuzu göstermek için önemli bir platformdur. Özetle; sahne sizindir!