Nuh’un Gemisi’yle Yolculuk

1573 Okunma

Hollandalı iş adamı Johan Huibers, Tevrat’taki tarifine bire bir uygun olarak inşa ettiği Nuh’un Gemisi’yle İsrail’e gitmeyi planlıyor. Huibers’in beş yılını alan tahtadan gemi 124 metre uzunluğunda, 22 metre genişliğinde, 2 bin 500 ton ağırlığında ve 5000 yolcu kapasiteli. Huibers, bu gemiyi 4 milyon Euro’luk yardımlarla tamamladı. Hollandalı iş adamı, gemisi için 12 bin ağaç kullandı. Gemi yapma fikrine, 1993 yılında Nuh’un .yküsünü çocuklarına okurken kapıldığını belirten Huibers’in ilk yaptığı gemi, 70 metre uzunluğunda ve 10 metre genişliğindeymiş. Jewish Telegraphic Agency’ye (JTA) açıklamalarda bulunan Huibers, bu .l.üler Tevrat’takilere uymayınca ilk gemisini satıp ikincisini yapmaya karar verdiğini belirtti.

İş adamı bu yolculuk amacını, “Bu Tanrı’nın gemisinin bir kopyası. Ancak onu Tanrı’nın topraklarına götürürsem bir anlam kazanır.” şeklinde açıklıyor. Motoru olmayan Huibers’in dev ahşap gemisi, su üzerinde batmadan durabilse de hareket edebilmek için römorkörlere ihtiyaç duyuyor. Böyle bir sistemle Huibers’in gemisini İsrail’e ulaştırması 1 milyon Euro’luk masrafa denk geliyor.

Huibers’in 2013 yılında tamamladığı Nuh’un Gemisi Hollanda’nın Rotterdam şehrinin doğusundaki Krimpen Aan de Ljssel’de bir süre müze olarak kullanılmış. Ancak gemi yeterli güvenlik tedbirleri tamamlanmadığı için ziyarete kapalı.

HABER: NAROD ÇİÇEKLİ

Makalenin devamını okumak için Ocak 2019 sayımızı anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 

Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz