Notre Dame için yapılan bağışlar bir milyar Euro’ya ulaştı

2064 Okunma
Geçtiğimiz ay geçirdiği yangın sonrasında büyük hasar alan 856 yıllık dünya mirası Notre Dame Katedrali’nin restorasyonu için dünya seferber oldu. Fransa’da tarihi eserlerle ilgili çalışmalar yapan Miras Vakfı, Katedral’in restorasyonu için ulusal yardım kampanyası başlattı. Fransız kozmetik şirketi L’Oreal 200 milyon Euro, Total 100 milyon Euro, telekomünikasyon şirketi Bouygues’in Genel Müdürü Martin Bouygues 10 milyon Euro, Fransız milyarder Marc Ladreit de Lacharriere 10 milyon Euro, Fransız bankası Credit Agricole 5 milyon Euro, bilgisayar şirketi CapGemini bir milyon Euro değerinde bağış yapacağını duyurdu. Katedralin yeniden inşa çalışmaları için Fransa’nın milyarder Pinault ailesi 100 milyon Euro ve ünlü Fransız markası Louis Vuitton 200 milyon Euro bağışta bulunacağını daha önce açıklamıştı. Böylece katedral için toplanan bağış miktarı bir milyar Euro’yu buldu.

UNESCO’DAN DESTEK
Birleşmiş Milletler, Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Genel Direktörü Audrey Azoulay, tarihi eserlerin restorasyonunda uzman ekibiyle, Notre Dame’ın renovasyonu için destek vereceğini söyledi. Azoulay, beraberindeki heyetle Elysee Sarayı’nda, Notre Dame Katedrali’nin onarım çalışmalarını görüşmek için Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya geldi. Macron yaptığı açıklamada, Katedrali daha güzel şekilde yeniden inşa edeceklerini ve bunun 5 yılda tamamlanmasını istediğini söylerken, Fransız basınında yer alan haberlere göre, Katedral’i yağmurdan korumak için yapının üstüne dev bir şemsiyenin yerleştirileceği belirtildi. Tarihi yapının onarımıyla ilgili de yeni bir tartışma başladı. Cumhurbaşkanı Macron, yanan kulenin modern bir tarzda yenileneceğini söylüyor, ancak kulenin aslına uygun şekilde ve orijinal malzemelerden yapılmasını isteyen sağ muhalefet ve tarihçiler ise buna karşı çıkıyor. Aynı zamanda Macron’un “Onarımı 5 yıl içinde tamamlayacağız” sözüne de tepkililer. Böyle önemli bir yapının restorasyonunun belli bir süreyle sınırlandırılmaması gerektiğini savunuyorlar.

YANGININ NEDENİ ARAŞTIRILIYOR
Victor Hugo’nun 1831 tarihli “Notre Dame’ın Kamburu” eseriyle ünü ölümsüzleştirilen Katedral’de çıkan yangını söndürmek için yürütülen yoğun çalışma sayesinde kuzey çan kulesi ile ana bina kurtarılırken, 93 metre yüksekliğindeki kule yıkıldı ve yapının çatısı tamamen çöktü.
Paris Savcısı Remy Heitz, yangınla ilgili kaza ihtimali üzerinde durduklarını ve kundaklamanın söz konusu olmadığını bildirdi. Yangının sebebi henüz bilinmese de itfaiye yetkilileri, alevlerin “6 milyon Euro’luk yenileme çalışmalarından kaynaklanmış olabileceğini” kaydettiler.
Paris Savcılığı, yangının kundaklama ya da terör bağlantılı bir eylemle ilişkilendirilmediğini bildirerek “yapının yangınla istemsiz şekilde yıkılması” gerekçesiyle soruşturma başlatıldığını duyurdu. Associated Press haber ajansına konuşan bir Fransız adli polis yetkilisine göre, yangın muhtemelen elektrik tesisatındaki bir kısa devreden çıktı.
arihi eserlere zarar vermemek için yangına hassasiyetle ve hızla müdahale eden itfaiye görevlilerine teşekkür etmek için Elize Sarayı’nda bir tören düzenlendi.
Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron sarayda 400’den fazla itfaiye erini kabul etti. İtfaiyecilere cesaret ve fedakârlıklarından dolayı “Onur Madalyası” verildi. İtfaiye ekipleri için ayrıca Paris Belediye Binası önünde de bir tören düzenlendi.

Mayıs 2019 sayımızı anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 

Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz