NATO

444 Okunma
 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılma teklifine itirazı birliğin genişleme planlarını sekteye uğrattı. Dünya basınında geniş yankı uyandıran veto kararının nasıl bir siyasi strateji ile alındığı merak uyandırdı. Türkiye tarafına göre bu ülkelerin “terör örgütlerinin kuluçka merkezi” olması ve terör örgütü tanımlamalarının yeterli olmaması vetonun arkasındaki sebep. Bu kriz 2009 yılında Danimarka ve Türkiye arasında NATO’da yaşanan krize benzetildi. O dönem Türkiye, Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen’in genel sekreter olarak atanmasını durdurmak ile tehdit etmişti. Türkiye tarafının gerekçesi ise Hz. Muhammed’in Danimarka gazetelerinde yayımlanan karikatürleriydi. Ankara, bu sefer gerekçe olarak terör kartını oynadı. Uzmanlara göre ise asıl problem İsveç. Türkiye tarafı Stockholm’ü Fetullah Gülen hareketinin üyelerini barındırmak ile itham etmiş ve PKK üyelerine karşıda yeterli tedbiri almamak ile suçlamıştı. Uzmanlara göre Türkiye tarafı Finlandiya’dan ziyade İsveç’i sorun olarak görüyor. Her iki ülke de, 2019 yılında Suriye’nin kuzeyinde gerçekleştirilen ve YPG’yi hedef alan Barış Pınarı Operasyonu’nun ardından Türkiye’ye silah ambargosu uyguladı. Bu da Ankara açısından iki ülkenin NATO’ya katılımını sorunlu kılan konulardan biri.
 NATO bürokratları ise Finlandiya ve İsveç’in başvuru işlemlerini tamamlamak ve Haziran ayında yapılacak olan zirvede müstakbel adaylar olarak iki ülkeyi ağırlamak istiyorlardı.
 Erdoğan’ın bu tarz bir yaklaşım ile siyasi olarak ne devşirmek istediği konusunda farklı görüşler hakim. Bu görüşler arasında öne çıkanlar ise iç siyaset malzemesi, F-35 programına geri kabul, ekonomik avantajlar veya “dostum” diye hitap ettiği Putin’e bir kıyak.
 NATO’nun 5’inci Maddesinin yarattığı güvenlik şemsiyesinden yararlanmak isteyen ilk ülke, Rusya ile 1300 kilometre sınır paylaşan Finlandiya oldu. İsveç kamuoyu da Fin komşularını takip etti ve ülkenin 200 yıllık tarafsızlık politikasını sonlandırdı. İki ülkenin de NATO’ya üyelik başvurusu, ittifaka yönelik önceki tarafsızlık politikasında radikal bir değişimi de beraberinde getiriyor. Bu nedenle atılan adımlar tarihi olarak görülüyor.
 ...
Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz