Merhaba Yaz!

1362 Okunma
 Mayıs ayını geride bırakırken, Haziran ayına merhaba demeye hazırlanıyoruz. Mayıs ayı Türkiye için süper geçti denemez. Büyük bir kısmı eve kapanarak geçti maalesef ama güzel bir yaz geçirmek için her şeye değer sanırım.
YAZ VAR MI YAZ?
Hayatının büyük bir bölümünü İstanbul’da geçiren biri olarak, güneş ve deniz olmayan yaza yaz demek çok güç. Bu tabii ki bizim normalimiz, mesela geçen sene ben yaz ayını geçirdiğimi kabul etmiyorum. Sadece bir-iki gün 20-25 derece arasını gördük sanırım, o kadar. Bu hava İskoçlar için fenalık geçirecekleri bir havaydı, izlemesi gerçekten komikti. Yani hava sıcaklığı 0 ile 5 derece arasında seyrederken denize giren bir kitleden bahsediyorum, şaşırmamak lazım... Geçen sene malum sebeplerden ötürü seyahat etmekten korktum, birçok arkadaşım atladı uçağa ülkelerine gitti. Ben bu riski alamadım maalesef ve bu sene işler nasıl olacak kestirmesi bir hayli güç. Yani o malum sorunun cevabını gerçekten bilmiyorum. Bu sene yaz var mı, umarım var!
TRAFİK IŞIKLARI VE SEYAHAT
İngiltere farklı bir sistem hayata soktu. Ülkelerdeki COVID vakalarını göz önünde bulundurarak ülkelere seyahati trafik ışık sistemine göre kararlaştıracak. Mesela kırmızı listedeki ülkelerden dönen kişiler, bir ücret karşılığında 10 gün otel karantinasına alınacak. Turuncu listedeki ülkelerden dönenler için durum bir nebze daha iyi, evlerinde karantinaya girmelerine izin verilecek. Hatta beşinci gün sonrasında PCR sonucu verenler için karantina süresi beş gün olacak. En güzeli yeşil ülkeler. Bu kategorideki ülkelerden dönenler herhangi bir karantinaya tabi tutulmayacak. İşin zor kısmı bu sistemin dinamik olma kısmı, her şey o kadar çabuk değişiyor ki, bu ışıklar da sürekli değişip duracak. Yani işin ucunda gittiğiniz ülkede kalakalmak da olabilir, malum bazen sınırların kapanması mümkün oluyor. Şu satırları yazdığım zaman itibariyle Türkiye kırmızı listede. Bu listeden çıkar mı bilinmez ama yeşil listeye düşmeyeceğini tahmin etmek zor olmasa gerek. Havayolu şirketleri ile de “bilet aldım-iptal oldu-bileti değiştirdim” oyunu tekrar başlamak üzere. Gözümüz aydın!
 ...
Makalenin devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz