Merhaba Ara Güler, Sonsuza Dek Merhaba!

2538 Okunma

 Geçtiğimiz ay kaybettiğimiz dünyaca ünlü foto muhabiri Ara Güler şanına yaraşır görkemli bir törenle ebediyete uğurlandı. Usta için ilk tören 20 Ekim Cumartesi sabahı Galatasaray Meydanı’nda düzenlendi.

 Meydandaki anma törenine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Valisi Vasip Şahin, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, CHP Genel Sekreteri Mehmet Akif Hamzaçebi, Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, AK Parti Milletvekili Hasan Turan, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP Milletvekili Garo Paylan’ın da aralarında bulunduğu milletvekilleri, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü ile Türkiye Ermenileri Patrikliği Patrik Vekili Aram Ateşyan ve Güler’in çok sayıda seveni katıldı.

 
 Resmi ziyaret için Moldova’nın başkenti Kişinev’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ara Güler Müzesi Direktörü ve Doğuş Grubu Sanat Danışmanı Çağla Saraç’ı telefonla arayarak ünlü foto muhabirinin ölüm haberini derin bir teesürle öğrendiğini ifade etti.

 Erdoğan, Ara Güler’in ailesine de taziyelerini ileterek "Türkiye’nin yetiştirdiği ünlü fotoğrafçı Ara Güler usta geriye bıraktığı eserleriyle hep hayırla yad edilecek” dedi.

 Nebil Özgentürk’ün moderatörlüğünde gerçekleşen törenin açılış konuşmasını Usta’yı bir an bile yalnız bırakmayan can dostu, asistanı Fatih Aslan yaptı.

 Acısı yüzünden okunan ve konuşmakta zorlanan Aslan’ın ardından törene katılan devlet protokolü, sırayla Ara Güler’in sanatını ve felsefesini anlatan konuşmalar yaptılar.

Yazımızın devamı için Paros Kasım sayısını bayilerden istemeyi unutmayın. 

Paros Dergisini çok yakında web sitemizden satın alarak okuyabileceksiniz.

Bayilerimiz için tıklayın!