Maviliklere farklı bir bakış Deniz ve okyanuslar tehlike altında

1540 Okunma
 Okyanus kelimesi sizde ne his uyandırıyor bilmiyorum ama benim için okyanus; sınırsızlığı, sonsuz özgürlüğü çağrıştırıyor. Yeryüzünün %70’ini kaplayan sınırsız okyanuslar aslında farkında olmasak da bizim için çok büyük önem taşıyor. Peki hem soluduğumuz oksijenin kaynağı olan hem de dünya üzerindeki bir milyardan fazla insanın geçim kaynağı olan okyanuslar ne kadar önemseniyor? Okyanusun önemini bütün dünyaya duyurmak, okyanusların geleceğini koruma altına almak ve dünyada farkındalık yaratmak için Kanada’nın, 1992 yılında uçsuz bucaksız maviliklerin de bir günü olmasını isteyip Dünya Okyanus Günü fikrini ortaya attığını biliyor muydunuz?
8 HAZİRAN DÜNYA OKYANUS GÜNÜ
 Dünya Okyanus Günü, ilk kez 1992 yılında Brezilya Rio De Janeiro’da düzenlenmiş olan Dünya Zirvesi’nde, Kanada’nın Uluslararası Okyanus Gelişim Merkezi ile Kanada Okyanus Enstitüsü tarafından sunulmuş. 2002 yılında tanıtımı yapılmaya başlanan Dünya Okyanus Günü için bir sene sonra worldoceanday.org resmi internet sitesi kurularak 15 farklı ülkede konuyla ilgili etkinlikler yapılmaya başlanmış. 2008 yılında ise beklenen haber gelmiş ve Birleşmiş Milletler, Dünya Okyanus Günü’nü resmi olarak tanıma kararı almış.
DENİZLER VE OKYANUSLAR TEHLİKE ALTINDA
 Evet, bu yıl da 8 Haziran’da Dünya Okyanus Günü kutlanacak ama maalesef denizlerdeki ve okyanuslardaki tehlike günden güne büyüyor. Yaşanan iklim değişikliği, yanlış avlanma şekilleri, derin deniz madenciliği, plastik atıkların yarattığı kirlilik ve petrol kirliliği okyanuslar için kırmızı alarmların çalmasına sebep oluyor. Çok da uzağa gitmeye gerek yok aslında. 2021 yılı birçoğumuz için yeni sayılan müsilaj kelimesini kazandırmadı mı bize? Kınalıada’da uzaktan da olsa denize baktığımız zaman masmavi suların ortasında kısım kısım görülen kahverengi yeşil renklerdeki tabakayı çok rahatlıkla görebiliyoruz. Bu tabaka çoğu zaman deniz kenarında ayaklarımıza değecek kadar yakınlaşıyor bize. Uzmanlar müsilajın iklim değişikliği ve endüstriyel atıklara dayalı olarak suyun üzerine çıktığını söylüyor. Geçtiğimiz seneden beri bütün dünyayı avucunun içine alan Covid-19’dan dolayı tek kullanımlık ürünlerin dezavantajları da muhtemelen önümüzdeki yıllarda okyanuslarımızda kendini gösterecektir.
 ...
Makalenin devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz