Leda Miskciyan Yurt Dışı Eğitimde Yol Gösteriyor

3144 Okunma

Günümüzde, pek çok aile çocuklarının yurt dışında eğitim almasını tercih ediyor. Bunun sebepleri ise özgürlükçü bir ülke arayışı, sanata olan saygı ve sevgi, eğitim sistemi, ileride çocuklarının kariyerlerinde prestij kazanabilmeleri... Tabii çocuklarının doğdukları ülkenin kültüründen uzakta kalmamaları için de, genellikle lise eğitiminden itibaren onları yurt dışına gönderiyor veya hep birlikte taşınıyorlar. Geçtiğimiz Aralık ayında Kanada’ya gittiğimde, bu konuyla ilgilenen aileler için temel bir basamak olabilmesi adına Leda Miskciyan ile görüşüp bilgiler aldım. Leda, Kanada’ya yerleşmeden önce yurt dışı eğitimleriyle ilgili kapsamlı araştırmalar yapmıştı ve şimdi ise edindiği bilgiler doğrultusunda bunu bir meslek haline getirdi. Lafı fazla dolandırmadan, yaptığı meslek hakkında detaylı bilgiler içeren söyleşimizi sizlere sunuyorum. Ayrıca kendisine ledamiskciyan@yahoo.com mail adresinden ve sosyal medyadan da ulaşabilirsiniz.

Türkiye’den Kanada’ya yolculuğunuz nasıl başladı?

Aslında bizim aklımızda Kanada’ya gelmek yoktu. Oğlum Kadıköy Anadolu Lisesi’nde okurken yarı zamanlı olmak üzere konservatuara da gidiyordu. Lise birinci sınıfı bitirdiği sene konservatuar da bitecekti ve Türkiye’de piyano eğitimini dışarıdan devam ettirmek zor olacaktı. Ailesi olarak yurt dışında ona bir imkân sağlamak istedik ve araştırmalarımız sonucunda Kanada’yı seçtik. Göçmenlerle değil de daha çok, Kanadalılarla okuyabileceği, sanata ağırlık veren bir okul bulmak istedik ve Etobicoke School of the Arts okulunda karar kıldık. Kanada’nın eğitim kalitesinin yüksekliği zaten o senelerden duyulmaya başlamıştı. Açıkçası Kanada’nın eğitime ayırdığı bütçe bizi etkilemişti. Sadece Ontario eyaleti toplam bütçenin %19’unu eğitime ayırıyor yani bu da yıllık 26 milyar Kanada doları ediyor.

Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olduğunuz bölüm Turizm fakat Kanada’ya yerleştikten sonra farklı bir işe adım attınız. Bu meslek hakkında bilgi verir misiniz?

Türkiye’de stajım dışında hiçbir turizm şirketinde çalışmadım, eşimin şirketinde uluslararası ticaret yazışmalarını yürüttüm, şirketin yurt dışı toplantılarında bulundum. Diğer taraftan, her daim oğlumuzun eğitimi için hep aktif araştırma halindeydim. Gelmeden önce yaptığım çalışmada kriterlerimi ve önceliklerimi doğru sıraladım, neticede kendisi de, biz de seçtiğim okuldan memnun kaldık. Bizden sonra buraya gelenler ve gelmeye niyetlenenler de Toronto okulları için araştırma yapmış olduğumu öğrenip, bana danışmaya başladılar. Yardımcı olmak için onların ihtiyaç ve isteklerine göre okul aramaya başladım.

Makalenin devamını okumak için Mart 2019 sayımızı anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 

Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz