Kuklalar, Çocukların Dünyasına Sığmıyor

3193 Okunma

Karanlık bir sahne, koyu ama canlı renkler, tel, düğme, teneke... Sahnede David Zuzola harikalar yaratıyor. 7 farklı ülkeden, 7 farklı yönetmenden, 7’şer dakikalık 7 farklı hikâye. Geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılan Zuzola Puppets, dünyayı dolaşıyor.

Geçtiğimiz haftalarda da İstanbul Kukla Festivali’nin konuğu oldu. 60 dakika boyunca, sahnedeki kalabalığın karışında tek kişilik bir performanstı. Gösteri çok etkleyiciydi ama daha etkileyici olan seyircilerin seyri: Kıpırtısız sahneye dönük, iki tel ve bir tenekeyi izleyen yüzlerce izleyici ve ifadeler. Her seferinde aynı etki.

Dünyanın dört köşesinde... Salondan çıt çıkmıyor.

Eski piskiyatri, yeni kukla oynatıcısı Roland Shon, bu derinliği öncelikle nesnenin kendisinde buluyor: “Oynatıcının hareketi ile hareketlenen bir kukla ve bir çift ayakkabı veya bir sandalye, eski ama güçlü hayallerimizi harekete geçiriyor. Nesneleri harekete geçiren yaratıcı olmak, bunu da sanat yoluyla yapmak.” Bir anlık da olsa Tanrılık mertebesine erişmek.

Makalenin devamını okumak için Aralık 2018 sayımızı anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 

Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz