Kitab-ı Mukaddesler, Anadolu Hristiyanlarına 200 yıldır hizmet ediyor

1656 Okunma
 Osmanlı İmparatorluğu’nda kullanılan birçok dilde ve alfabede, başta Kitab-ı Mukaddes olmak üzere Hristiyanlara yönelik birçok matbu eserin yayımcısı olan Kitab-ı Mukaddes Şirketi, 200 yıllık mevcudiyetiyle Türkiye’deki dini yayıncılık özgürlüğünün bir sembolüdür. Bu makale Kitab-ı Mukaddes Şirketi’nin öncel kurumlarının (British and Foreign Bible Society – İngiliz ve Ecnebi Kitab-ı Mukkaddes Şirketi (İEKMŞ) ile American Bible Society – Amerikan Kitab-ı Mukaddes Şirketi (AKMŞ]) Türkiye Cumhuriyeti’nin bugünkü coğrafi sınırlarındaki faaliyetlerine bir bakış sunmaktadır.
MARY JONES’UN HAYALİ
 Dünya üzerindeki Kitab-ı Mukaddes Şirketlerinin ilki 1804 yılında İngiltere’de British and Foreign Bible Society adıyla kurulmuştur. Şirketin kuruluşuna Mary Jones isimli bir kızın mücadelesi ilham vermiştir. 1784 yılında doğan Mary Jones, anadili olan Welsh (Galler) dilindeki bir Kutsal Kitap’ı okuyabilmek için çocukluğunda kilometrelerce yol gitmeye ve aile dostlarının evinde bunu okumaya mecbur kalıyordu. Hayat amacı kendi anadilinde bir Kutsal Kitap’a sahip olmak olan Jones, hayalini gerçekleştirmek için çok genç yaşında çalışmaya başladı; tavuk yetiştirdi, bunların yumurtalarını sattı, komşuları için kuru odunlar topladı, onların çocuklarına baktı. Altı yıl boyunca çalıştı ve ancak 16 yaşına geldiğinde, 1800 yılında anadilinde Kutsal Kitap satın alacak meblağı biriktirebildi.
 Anlatıya göre Mary Jones gerekli parayı biriktirdiğinde ana dilindeki Kutsal Kitap’ı satın almak için 40 kilometre yürür ve Thomas Charles isimli pastörü bulur. Bölgedeki tek Kutsal Kitap satıcısı odur. Pastör Charles, elindeki Galler dilindeki tüm Kutsal Kitapların ya satıldığını ya da ayırtıldığını söyleyince Mary Jones ağlamaya başlar. Küçük kızın ağlamasına dayanamayan Pastör Charles, İngilizce de bilen bir kişi için ayırdığı Galler dilindeki Kutsal Kitap’ı Mary Jones’a verir. Bugün bu Kutsal Kitap Cambridge Üniversitesi’nin kütüphanesinde bulunmaktadır. Jones’un azminden çok etkilenen Pastör Charles çeşitli girişimlerde bulunur ve 1804 yılında İngiltere’de İngiliz ve Ecnebi Kitab-ı Mukaddes Şirketi kurulur.
 AKMŞ ile İEKMŞ farklı merkezlerden yönetilen ancak Osmanlı İmparatorluğu’ndaki faaliyetleri aynı olan ve birbirleriyle ortak çalışmalar yürüten iki organizasyondur.
...
Makalenin devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz