Kemençede Yeni Bir Soluk: Vasil

2095 Okunma

 1845 yılında Silvri’ye bağlı Litros kasabasında doğan Vasil, musiki tarihinde Vaslak; Kemençeci Vasil, Vaslak Efendi gibi ismlerle de bilinir. Sadun Aksüt, “Alkılarla Geçen Yıllar: Hatırat” adlı kitabında Vasil’den Rum Çingenesi olarak bahsetmiştir. Onun hayatına dair edinilen bilgilere çoğunlukla yakın arkadaşı Ahmet Rasim kaynaklık etmiştir.

 Vasil, bir eğitim almaksızın çok küçük yaşta klarnet üfleyerek musikiye başladı. Nakkare çalan bir arkadaşı ile beraber düğünlerde ve panayırlarda çalardı. Yorgi adında Fenerli br Rum, onun klarneti bırakıp kemençeye yönelmesine vesile oldu ve kemençe çalmasını ögretti.

 Ahmet Rasim Bey’in verdiği tarihe göre 1869-1870 yıllarında Galata ve çevresindeki kahvehanelerde çaldı. Çağdaşı Lavtacı Andon Efendi, Galatasaray civarında çalıyordu ve Vasil’den haberdardı. Karnaval dolayısıyla iki kemençeye ihtiyaç duyulduğu bir gün onu çağırdı, böylelikle Vasil bu usta sazendelerin arasında ikinci kemençeci olarak yer bulmuş oldu. İşitsel hafızasının kuvvetli olduğu biilnen Vasil, bu kabiliyeti sayesinde birlikte çaldığı sazendelerden musikinin inceliklerini ögrendi. Lavtacı Civan onun bu özelliği hakkında şöyle söylemiştir: “…Yirmi senede ne biriktirdiysem, iki senede hepsini elimden aldı.”

Yazımızın devamı için Paros Kasım sayısını bayilerden istemeyi unutmayın. 

Paros Dergisini çok yakında web sitemizden satın alarak okuyabileceksiniz.

Bayilerimiz için tıklayın!