İz bırakan bir eğitmenin ardından

2019 Okunma
 2019 yılının analizini yaptığımda çok sevdiğim öğretmenlerimi kaybetme yılı olduğunu söylemem hiç de yanlış olmaz. Kayıplar, Patrik Hazretleri Mesrob II ile başladı ve eğitim camiamıza emekleri yadsınamayacak üç isim olan Hayk Nışan, Paskal Törenli ve Garabet Mıhalyan öğretmenlerim ile devam etti. Hepsinin duruşu, bilgisi ve insani özellikleri adeta birbiriyle yarışacak kadar hoş ve erdemliydi. Işıklarda uyusunlar (hokinerun luys).
 luys). Bu yazımda, aydınlarımızdan Ermeni Edebiyatı ve Psikoloji öğretmeni, uzun yıllar derneklere de hizmet vermiş Paskal Törenli hakkındaki izlenimlerimi paylaşmak istiyorum.
 Paskal Törenli, Ankara’da 1941’de doğdu. Beşinci sınıfa dek resmî okula devam ettikten sonra beşinci sınıfta Pangaltı Mıhitaryan Lisesi’ne yatılı geçiş yaptı ve oradan mezun oldu. Onun Ermenice ile tanışması ve sevdası da Mıhitaryan’da başlar. Konuşmalarımızda hep o günleri anar “Pazarları herkes eve giderdi, ben ve birkaç kişi ailemiz olmadığı için okulda kalırdık. Aslında gelişimimi sağlayan da bu günlerin yalnızlığı olmuştur” derdi.
 Mıhitaryan Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji ve Pedagoji bölümlerini tamamladı. 1959-60 ders yılında Mıhitaryan’da öğretmenliğe başladı ve 1986’ya kadar devam etti. 1970 yılından itibaren de Sahakyan Nunyan Lisesi’nde Ermenice ve Psikoloji dersleri vermeye başladı ve emekli olana kadar burada çalıştı.

 Emeklilik döneminde, “Cumhuriyet dönemi Ermeni Edebiyatı Çağdaş Yazarları” (İlk basım 2008, ikinci basım 2011) ve “Özetlenmiş Ermeni Edebiyatı Tarihi” (2012) adlı değerli eserleri edebiyatımıza kazandırdı. Biz öğrencileri olarak bu dersleri bizzat kendisinden almış olmanın gururunu taşıyoruz.
 Törenli, yaşamı boyunca çağdaşı yazarlarla hep yakın olduğundan, onlar teker teker bu dünyadan göç ettikçe sanki birer parçasını da yok ediyorlardı. Çok üzülür ve “O da gitti” diyerek hayıflanırdı.
 Ailesine düşkün bir insandı. Kardeşinin ve ablasının aileleri de onun için çok önemliydi ama hayatının en büyük zenginliği eşi Seta Hanım, kızı Maral ve torunu oldu.
 Sevgili hocamız, 23 Aralık 2019’da GÜNCEL İstanbul’da hayata gözlerini yumdu, 28 Aralık 2019’da Taksim Ohan Voskeperan Kilisesi’nden, Patrik Sahak II’nin de hazır bulunduğu Kerabayzar Levon Zekiyan yönetimindeki ayinle yüksek oranda öğretmen, öğrenci ve dostları tarafından sevgiyle uğurlandı. Paskal Törenli, meslektaşları tarafından “Beyefendiliği her şeyden önce gelirdi” diye tanımlanan, mezun olan öğrencileri tarafından kıymeti daha fazla kavranan ciddi bir öğretmendi. Onun düzenlediği “Edebi Geceler” hiçbir zaman unutulmayacak. Ben önce öğrencisi sonra meslektaşı olma şansını elde eden birkaç kişiden biriyim. Okul yıllarımın idol öğretmenlerinden biriydi Baron Paskal.
....
YAZI: HRİPSİME ARZUMAN MEYDAN (EMEKLİ ÖĞRETMEN)

Makalenin devamını dergimizden okumaya devam edebilirsiniz.
Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz