İstanbul Rum toplumunun genç yöneticilerinden iş insanı Niko Kalamaris

2540 Okunma
 Bu röportajımızı, ERTHO Feriköy Sanat ve Kültür Sevenler Derneği eski Başkanı, genç Rum neslinin fiilen temsilcisi olmuş Niko Kalamaris’le gerçekleştirdik. Dinamik, faal ve olaylara pozitif bakış açısı ile yaklaşan biri olan Niko Kalamaris, toplumumuzun genel hali ve bugün gelinen noktada yapılacaklar ile ilgili düşüncelerini Paros okurlarıyla paylaşarak, kendi yönünden faaliyet ve katkılarını anlattı. Kendisine teşekkür eder, bundan sonraki çalışmalarında başarılar dileriz.
 Okurlarımızın sizi daha yakından tanıması için İstanbul’un hangi semtinde doğup büyüdüğünüzden, hangi okullarımızda eğitim aldığınızdan bahseder misiniz?
 7 Eylül 1979’da İstanbul’un Şişli semtinde doğdum ve bugüne kadar da aynı semtte ikamet ediyorum. İlkokul eğitimimi Zapyon’da, Orta ve Lise eğitimimi de Zoğrafyon Lisesi’nde tamamlamamdan dolayı, çocukluğumdan bugüne kadar bende iz bırakan semtler Şişli ve Pera bölgeleri olmuştur. Halen iş ortamım Beyoğlu’nun otantik sokaklarından birinde bulunuyor.
 Zoğrafyon’da öğrencilik yıllarınızı nasıl anımsıyorsunuz? O dönemin eğitimi nasıldı? Okul müdürünüz ve öğretmenlerinizden bahseder misiniz? Şanslı bir kuşak olduğumuz kanaatindeyim çünkü Zoğrafyon’da okuduğumuz dönem okulumuz erkek lisesi olmasına rağmen sınıflarımız kalabalıktı ve lisemizde Ticaret ve Fen Bölümü olmak üzere iki ayrı bölüm bulunmaktaydı. Aynı zamanda eski kuşak eğitimcilerimizi tanıma şansına sahip olduğumuz için şanslı olduğumuza inanıyorum. Merhum Evstathios Arseniyadis, Andon Parizyanos, Kosta Teodoridis ve merhum öğretmen ve müdürümüz Dimitri Frangopulos burada anılması gereken isimlerdir. Müdürümüz Dimitri Frangopulos’un hizmet süresi dolduğunda, müdürlük makamı öğretmenimiz Yannis Demircioğlu’na devrolmuştur. Herbiri çok değerli eğitimciler olmakla birlikte bizleri hayata hazırlayarak, gönüllü hizmet anlayışı ve değerini aşılayarak, günümüz cemaat yaşamında yol göstericimiz ve iş arkadaşımız oldular.

...

Röportajın devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz