İstanbul’a 42 yıl sonra CHP’li Başkan: Ekrem İmamoğlu

1734 Okunma
YSK kararı ile iptal edilen 31 Mart İstanbul Belediye Başkanlığı seçimlerinin, 23 Haziran’da gerçekleşen tekrarını, Millet İttifakı’nın CHP’li adayı Ekrem İmamoğlu kazandı. 10 milyon 570 bin 222 seçmenin %84,42’sinin sandığa gittiği seçimde, İmamoğlu % 54,03’lük oy alarak, 45,09’luk oyun sahibi Cumhur İttifakı’nın AK Parti’li adayı Binali Yıldırım’ı geride bıraktı. Böylece 1977’de İstanbul Belediye Başkanlığına seçilen Aytekin Kotil’den tam 42 yıl sonra İstanbul’u alan ilk CHP’li Belediye Başkanı oldu. Yeni Başkanı ilk tebrik eden Binali Yıldırım olurken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, İmamoğlu’nu, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçimi sonuçlarının İstanbul’umuz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Milli irade bugün bir kez daha tecelli etmiştir. Gayrı resmi sonuçlara göre seçimi kazanan Ekrem İmamoğlu’nu tebrik ediyorum.” sözleriyle kutladı.

“ZAFER DEĞİL YENİ BİR BAŞLANGIÇ”
İmamoğlu, partisinin seçim koordinasyon merkezinde düzenlediği basın toplantısında, “İstanbul’da herkes için yeni ve ortak bir sayfa açılıyor” sözleriyle birleştirici bir üslup kullandı. Sonuçlar için “Zafer değil yeni bir başlangıç” ifadesini kullanan İmamoğlu, “Yarın birbirimizin yüzüne bakacağımızı ve yarından itibaren bir Belediye Başkanı olarak 16 milyon insana eşit davranacağımızı buradan duyurmak istiyorum.” dedi. Seçimi bir kişi, bir parti, bir grup, bir kesimin değil bütün İstanbulluların, bütün Türkiye’nin kazandığını vurgulayan İmamoğlu, bunu şu an belki herkes tam olarak hissedemese de kısa sürede herkesin böyle hissedeceğini belirtti ve başta eşi ve ailesi olmak üzere, destek veren, bu süreçte çaba sarf eden tüm kişi ve kurumlara teker teker teşekkür etti.

“AYRIŞTIRMA DÖNEMİ BİTMİŞTİR”
Bu seçimin, oluşturdukları İstanbul ittifakının, Türkiye için var olan pek çok ön yargıyı da yok ettiğini kaydeden İmamoğlu, “Bugünden sonra her kim giyimine bakarak, hayat tarzına bakarak bir başkası hakkında ön yargı oluşturuyorsa, İstanbul ittifakı aklına gelsin” dedi. İmamoğlu, “Artık önyargı ve ayrıştırma dönemi bitmiştir. Kardeşlik, sevgi ve saygı dönemi başlamıştır. Ben bu kenti tek başıma yönetecek değilim. Öyle bir deha dünyada da yok zaten. Her kesimden, her insanımızdan en üst seviyede yararlanacağım. Siyasi görüşü ne olursa olsun, liyakat, çalışkanlık ve millete hizmet aşkı olan herkes benimle çalışacaktır, çalışabilir” sözleriyle, ayrımcılığa yer olmadığını vurguladı.  

Makalenin devamını dergimizden okumaya devam edebilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 

Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz