İlk Dünya İnsani Zirvesi’nin ev sahibi İstanbul

2276 Okunma

 Dünya İnsani Zirvesi’nin (World Humanitarian Summit) birincisi, 23-24 Mayıs tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşti. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un girişimiyle BM İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi’nin (UNOCHA) organizasyonunda düzenlenen zirve, 70’in üzerinde devlet ve hükümet başkanını, çok sayıda bakan ve üst düzey resmi temsilciyi ve onların yanı sıra uluslararası örgütleri, sivil toplum ve akademik kuruluşlarını, medya ve özel sektör temsilcilerini ve krizlerden etkilenen toplulukları bir araya getirdi.

 Birleşmiş Milletlerin ilk kez düzenlediği ve Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı zirve, dünya liderlerini ilk kez krizden etkilenen kesimlerle bir araya getirerek, insani sistemde etkin rol oynayan sivil toplum, özel sektör ve diğer kesimlerin temsilcileriyle, sistemin geleceğine ilişkin acil sorulara yanıt aradı. Zirve’nin açılış töreninde, dünyadaki göç ve savaş gibi insani dramları konu alan görsel sunumlar yapıldı ve sunumlara James Bond Daniel Craig, Oscarlı aktör Forest Whitaker ve Hollywood yıldızı Ashley Judd gibi dünyaca ünlü oyuncular da katıldı. Zirvede, yuvarlak masa toplantılarının ve özel oturumların yanı sıra Türkiye tarafından, 130 yan etkinlik düzenlendi.

 Dünya İnsani Zirvesi için İstanbul Kongre Merkezi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borissov, Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras, Finlandiya Başbakanı Juha Sipila, Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve altmışa yakın devlet ve hükümet başkanı hazır bulundular ve liderler bir de aile fotoğrafı çektirdiler.