Hukukçuluktan ruhaniliğe: Ekzarh I. Yosif

2145 Okunma
 İstanbul Bulgarları kent tarihinde önemli roller oynamış bir topluluk. Ancak bu toplum hakkında bilinen şeyler pek az. Kuşkusuz bunun birçok sebebi var. Bunlar arasında cemaatin sayıca az olması, 70’li yıllardan bu yana Bulgarca eğitim veren kurum olmaması ilk aklıma gelenler. Merhum Georgi Kostandov hoca bu sahadaki boşluğu, İstanbul Bulgarları üzerine kaleme aldığı çalışmayla önemli ölçüde kapatmıştı. Dolayısıyla cemaat tarihiyle ilgili merak ettiğim bir husus olduğunda ilk açıp baktığım çalışma Konstandov hocanın İstanbullu Bulgarlar ve Eski İstanbul adlı eseridir.
 Bulgar Ekzarhanesi’nin temellenmesinde önemli rol oynayan Ekzarh Yosif de merak ettiğim portrelerden biriydi. Hatta bir keresinde sırf mezarını görmek maksadıyla Sofya’ya gitmeyi bile düşünmüştüm ki hâlâ da düşünüyorum. Ancak bu konudaki merakımı sevgili arkadaşım Aydan Erdin giderdi. Facebook’ta, Sofya fotoğrafları paylaştığını görünce kendisinin Sofya’da olduğunu anladım ve küçük bir istekte bulundum. Svedta Nedelya Katedrali’ne gitmesini ve Ekzarh Yosif’in mezarının fotoğraflarını benim için çekmesini rica ettim. Tesadüfen arkadaşım katedrale çok yakın bir noktadaymış. Bir saat geçmeden fotoğraflar gelmeye başladı. İşte dergide yayınladığım fotoğraflar Aydan Erdin’e ait görsellerdir. Bu konuda kendisine minnettarım.
 İlerleyen zamanlarda Robert Kolej üzerine bir araştırma yaparken Hasan Berke Dilan’ın oldukça zor bulunan bir çalışmasıyla karşılaştım ve bu çalışmada da Ekzarh Yosif’in Bebek’teki Katolik okulunda geçen öğrencilik yıllarına dair bilgilere tesadüf ettim. Akabinde Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Yaşamları ve Yapıtlarıyla Osmanlılar adlı ansiklopedi ile Toplumsal Tarih Vakfı’nın yayınladığı İstanbul Ansiklopedisi’ne göz attım. Her ikisinde de bu önemli ruhaninin biyografisinin olmadığını fark ettim. Dolayısıyla karınca kararınca bir Ekzarh Yosif biyografisinin faydalı olacağını düşünerek bu yazıyı kaleme aldım.
 ...

Makalenin devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz