Hoşgel 2021

2002 Okunma
 Bu senenin sonuna gelmiş olduğumuza inanmak gerçekten güç. Hani her seneyi klasik bir bitirişimiz vardır, hep deriz ki ‘Ay şu sene bir an önce bitsin’… Bu sene sanırım herkes bu cümleyi yürekten söyleyecek. Bir bit artık 2020!
GÜLE AĞLAYA 2020
 2020’ye şöyle bir dönüp bakıyorum şimdi. Hepimizin hayatından kimleri götürdü, kimlerde hasar bıraktı, bizleri nelerden mahrum bıraktı... Liste bitmiyor düşününce. Akademik anlamda, sosyal anlamda, manevi anlamda o kadar eksik bıraktı ki, bu seneye kızmamak elde değil. Yeni sene güzel başladı, zor ilerledi. Başlarda hatırlıyorum, haberlere bakıp nedense COVID Çin’in problemiymiş, bize gelmezmiş gibi görünüyordu. Mesela Ocak sonunda yapay zekânın en büyük konferanslarından biri Amerika’da fiziksel olarak yapıldı. Henüz kimsenin ne olup bittiğini algılamadığı dönemlerdi. Sonrası malum... Bana gidemediğim konferanslar ve ülkeler açısından büyük bir fatura çıktı. Sonunda Yunanistan, Yeni Zelanda, İspanya, Hollanda ve Türkiye rüyalarımda gittiğim ülkeler oldu! Yaz tatilimi de fotoğraflara bakarak yaptım, tavsiye etmiyorum.
 Öte taraftan Edinburgh’a yerleşmenin curcunasını tam geride bırakmış, şehri ve insanları keşfetme zamanı derken hepimiz evlere tıkıldık. Uzaktan çalışma bir süre devam eder geçer derken, bir seneyi böyle geçirmeye yaklaşıyoruz. Derslerin çoğu çevrimiçi yapılırken, öğrenciler bazı ufak aktiviteler için kampüse gidiyorlar fakat en önemlisi bir araya gelip çalışamıyor, etkileşerek öğrenme fırsatını kaçırıyorlar. Ümitliyiz, her şey güzel olacak çünkü...
COVID-19 AŞISI YOLDA
 Son zamanlardaki gelişmeler hepimizi heyecanlandırmaya devam ediyor. Almanya’da ve Amerika’da yapılan çalışmalar neticesinde üretilen aşılarda başarı oranının %90-95 civarında olduğu açıklandı. Umarım bir an önce bu virüse karşı dirençli bir topluma dönüşeceğiz. İnsanlara korkmadan sarılacağım günleri iple çekiyorum. Hele seyahat konusuna hiç girmeyelim. Türkiye’ye gelmeyeli bir seneyi buluyor ve bu süre daha da uzayacağa benziyor. 2021’den beklentim ilk fırsatta korkmadan seyahat edip ailemle ve arkadaşlarımla hasret gidermek.
2021
 Ufukta beni neler bekliyor dersek, gelecek dönem ders vermeye başlıyorum. Maalesef dersler ekran karşısında olmaya devam edecek ama benim için de yeni bir heyecan olacak. Araştırma ekibimi büyütmeye başlıyorum. Yeni bir doktora öğrencim ve bir de doktora sonrası araştırmacısı ekibime katılacak. Kısacası 2021 benim için hızlı ve yeniliklerle başlayacak, beni oyalayacak çok şey olacak anlayacağınız. Yapmam gerekenler listesinin başında yeni bir proje yazmak geliyor. Bu işler çok zaman alıyor, yazması ciddi bir efor istiyor, sonrasında da bir seneye yakın bir bekleme süresi var. Tabii bu sürenin sonunda olumlu karar da çıkabilir, olumsuz da. Sonuç her ne olacaksa olacak, bu iş yapılacak! Eğer sevdikleriniz yanınızdaysa (ya da kalbinizdeyse) şanslısınız, beraber olduğunuz anların tadını çıkarın. Yeni yılda kavuşmak dileğiyle...
...

Makalenin devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz