Hayır deme korkusu!

851 Okunma
Bazı insanlar ilişkilerinde verici olmanın “gerektiğine” inanır. Böyle öğrendikleri için, sevginin verici olarak alınabileceğini sandıkları için, iyi biri olmak için verici olmanın şart olduğuna inandıkları için, daha çok sevilmek için veya reddedilmemek için… Pek çok farklı sebep, kişinin verici olmasına etken olabilir. Ancak bu kadar verici olmak kişinin yorulmasına, daha da ötesinde depresyona girmesine dahi sebep olabilir. Sevilmek için kişinin çaba sarf etmesi gerekmemelidir. Kişi çok çaba sarf ediyor ve yoruluyorsa, bu muhtemelen sevgi değildir!

 İLİŞKİLERİMİZDE NEDEN SINIR ÇİZEMEYİZ?
Karşı tarafın tepkilerinden korkma: Bazı insanlar karşısındaki kişinin olumsuz duygularından çok etkilenirler; “hayır dersem bana kızar”, “istemediğimi söylersem bana surat asar…” Olumsuz duygu ile temas etmemek adına her zaman uyumlu ve yapıcı olmaya çalışırlar.
 “İyi insan olmak için evet demek gerekir” inancı: Bazı insanlar iyi biri olmak için her zaman “evet” demeleri gerektiğini düşünür. İhtiyacını söylemenin, seçme hakkının ve hayır demenin “iyi bir insan olmayı” bozacağına inanır. Bu nedenle istememesine rağmen evet deyip kendi ihtiyaçlarına sahip çıkmak yerine karşısındakinin gönlünü hoş tutmaya çalışır.
 Suçlu hissetme korkusu: Bazı insanlar evet demeye o kadar alışmışlardır ki, hayır demenin nasıl bir şey olduğunu bilmediklerinden, hayır dediklerinde suçlu hissederler. Bu suçluluk duygusuyla temas etmek yerine, alışık oldukları evet deme davranışını sürdürmeye devam ederler. Suçluluk duygusu sınır çekilmesine engel olur.
 Onaylanma ihtiyacı: İnsanlar onaylanmaya ihtiyaç duyarlar. Ancak bazı insanlar evet dediklerinde, karşı tarafa iyilik yaptıklarında, karşılarındakini mutlu ettiklerinde onaylanacaklarını düşünürler. Bu yanlış düşünme biçimi nedeniyle kendi davranış döngüleri asla kırılmaz.
 
 İnsan reddedilme korkusuyla verici olması halinde, kendi ihtiyaçlarına ve isteklerine hiçbir zaman sahip çıkamadan, korkuyla ilişki kurmuş olur. Gerçek ilişkiler; kişinin sınırlarının net olduğu, her zaman verici değil alıcı noktasında da konumlanabildiği, kaybetme korkusu yaşanmayan ilişkilerdir. İlişkilerinizi gözden geçirin. Her zaman verici noktada konumlandığınızı, hayır demekte çok zorlandığınızı ve karışınızdakilerin duygularından korktuğunuzu düşünüyorsanız, davranış biçiminizi gözden geçirmenizde fayda var. Bir ilişki “hayır” dediğiniz ve bazı şeyleri tercih etmediğiniz için sürmeyecekse, zaten ortada gerçek bir ilişki yoktur! 

Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz