Gomidas ile yolculuk

2025 Okunma
 İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş sponsorluğunda bu yıl 24.’üncü kez düzenlenen İstanbul Tiyatro Festivali, devam eden salgına rağmen göz alıcı bir programla tiyatroseverlerin karşısına çıktı.
 Festival bu yıl, yerli ve yabancı toplam 29 projeyi sağlık ve hijyen önlemleri alarak hem DasDas, Fişekhane, Moda Sahnesi, Zorlu PSM, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi, Babylon, Yapı Kredi bomontiada, Caddebostan Kültür Merkezi, Surp Vortvots Vorodman Kilisesi gibi mekânlarda hem de online.iksv.org adresinden izleyicilerle buluşturdu. Bu yıl festivalin açılış performansı, 14 Kasım akşamı Yapı Kredi bomontiada’da bir yükseklik stratejisi olarak tanımlanan dans projesi Diagonale Ascendante ile yapıldı. Retouramont tarafından hayata geçirilen bu dans projesinde sanatçılar Nathalie Tedesco ve Fanny Gombert bedenin yükselişteki sınırlarını ve enerjisini dik bir yapıya tırmanarak sorguladılar.
 YOLCU TİYATRO’DAN GOMİDAS 
Yolcu Tiyatro’nun, Ahmet Sami Özbudak’ın yazıp yönettiği, Fehmi Karaarslan’ın hayat verdiği oyunu Gomidas da Festival kapsamında izleyiciyle buluştu. Osmanlı döneminde yaşamış, Ermeni, Osmanlı ve dünya kültüründe kuvvetli bir iz bırakmış büyük bir sanatçı; müzisyen ve müzik araştırmacısı Gomidas Vartabed’in hayat hikâyesini anlatan oyunda bütün hikâyeye Lusavoriç Korosu eşlik etti. Gomidas ile son yıllarını geçirdiği akıl hastanesinde buluşan seyirci, sanatçının zihnindeki hayali koyunun peşinde Kütahya’dan Eçmiyadzin’e, oradan da Berlin, Paris ve İstanbul’a yolculuğa çıktı. “Sesinin duyulduğu yer deniz kıyısı olan” bu eşsiz ses ve titiz araştırmacının hem kendini hem de müziğini keşfediş anlarına tanık olan konuklar, “Müzik Kutusu” olarak adlandırdığı Ermenistan kırsalından topladığı şarkıları, kilisenin müzisyenliği seçmesine olan tavrını ve 1915’te Ermeni aydınlarla birlikte İstanbul’dan sürülüşünü Gomidas Vartabed’in ağzından dinledi.
...

Makalenin devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz