Genç Piyanist Miskciyan İstanbul’dan rüzgar gibi esti geçti

3332 Okunma
 Altı yaşındayken piyano serüvenine başlayan genç piyanist Artun Miskciyan, henüz 24 yaşında ve kariyerinin çok başında olmasına rağmen pek çok ülkede konser vererek kendinden söz ettirmeyi başardı.
 İstanbul’daki ilk konserini ise geçtiğimiz ay 12 Haziran’da Modafen’in sponsorluğunda Zorlu PSM Turkcell sahnesinde olağanüstü bir performansla gerçekleştirdi. Modafen’in üstlendiği organizasyonda, Zorlu PSM tarafından kendisine dünyanın en iyisi olan Steinway marka bir piyano tahsis edildi. Bir müzisyenin yeteneğinin yanı sıra kullandığı enstrümanın da kaliteli olması performansının başarılı geçmesi açısından önemli bir detaydır. Bu sayede sahnede muhteşem bir bütünlük yakalandı.
 Miskciyan, piyano tuşlarıyla yarattığı akıcı kompozisyonun yanı sıra yorumlayacağı eserlerden önce onların hikâyelerini samimi ve muzip bir tavırla dinleyicilerle paylaştı. Piyano resitalinde herkes tarafından bilinen Rachmaninoff ve Chopin gibi sanatçılara ait klasik eserlerin dışında; Arno Babacanyan’dan “Elegy”, Haçadur Avedisyan ve Gomidas repertuvarlarından parçalar ve Zülfü Livaneli’den “Yiğidim Aslanım”ı yorumladı. Tüm bu parçaların yanı sıra, en çok ilgi gören ise Miskciyan’ın kendi besteleri oldu. Bir piyanist veya bir müzisyen hislerini ve yaşadıklarını yazı diliyle anlatmak yerine melodilerin ahengiyle müziğin kendi dilini kullanarak pekâlâ onları dışa vurabilir. Genç piyanist, bestelerinden birini dinleyicilere sunarken onu kendi günlüğü gibi düşünerek yarattığını söyledi. Yaşadıklarından ve hissettiklerinden yola çıkarak hazırladığı eser coşkuyla karşılandı. Kendi başına üstesinden geldiği eserlerin sunumunun ve piyano resitalindeki performansının bitişinde dinleyiciler tarafından ayakta alkışlandı. Tadı damağımızda kalan performansın devamını ve yeni beste ve uyarlamalarını merakla bekleyen İstanbul’da hatırı sayılır bir kitleye şimdiden sahip olduğunu söyleyebilirim ve yolunun daima açık olmasını dilerim.

Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 

Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz