Geçmişten günümüze Tatavla

2312 Okunma

MEŞHURLARI

Semtin eğitim ve spor kulüplerine ya da fakirlerine yardım eden, semt sosyal hayatına duyarlı bir takım insanlardan da söz etmek gerekir. Bunlar Tatavla’da doğma büyüme ya da çocukluğunu ve gençliğini Tatavla’da geçirmiş isimlerdir. Yaptıkları yardımlarla öğretmen maaşları ve diğer okul ihtiyaçlarından, çocukların defter kitap ihtiyaçlarına kadar birçok şey karşılanmıştır.

Bu isimlerden biri 1854 Tatavla doğumlu Miltiyadis Melahrinos’tur. Yetişkin çağlarında gittiği Mısır’da tütün ticareti yapar ve bir de sigara fabrikası kurar. 1913’te kilise yöneticisine yazdığı mektupta vasiyetinden bahseder ve mirasından 10 bin sterlinin Tatavla okulları, 10 bin sterlininin de hayır dernekleri için ayrıldığını, bunların anaparasına dokunulmadan faizleri ile ihtiyaçların karşılanacağını bildirir.

Tarihin, Sir Basil Zaharof olarak tanıdığı, Tatavlalı fakir bir ailenin çocuğu olarak Muğla’da doğan, çocukluğu ve gençliği Tatavla’da geçen dünya çapında üne kavuşmuş silah taciri de büyüdüğü yeri unutmayanlardandır. öldüğü 1936 yılına kadar semtin okul ve derneklerine maddi yardımını sürdürmüştür. Tatavla İraklis Jimnastik Kulübü’nün (Kurtuluş Spor Kulübü) kapalı spor salonu, onun gönderdiği yardımlarla yapılmıştır. Yukarıda da belirtildiği üzere, ülkenin ilk kapalı spor salonlarından biri olma özeliğini taşıyan tesisin adı bu nedenle “Zaharofio” olarak konmuştur. 1900 Tatavla doğumlu olan edebiyatçı

Thrasos Kastanakis ise gittiği Yunanistan’da yazdığı kitaplarda Tatavla’yı işlemiştir. Girit-Midilli kökenli Sabuncakis ailesi de, 1870 itibariyle Tatavlalıdır. İstanbul’un bu ünlü çiçekçi firmasının çiçek bahçeleri uzun yıllar Tatavla’da olmuştur. 1861 Tatavla doğumlu Evgenios M. Andoniadis ise Fransa’da astronomi çalışmalarıyla ün yapmıştır.