Gasturman Gayan açılışına yoğun ilgi

2296 Okunma

Kınalıada Karagözyan Dinlenme Evi (Gasturman Gayan), 7 Temmuz’da düzenlenen törenle kapılarını bir kez daha çocuklara açtı. Müteveffa Patrik Mesrob Mutafyan’a adanan açılış yemeği, aynı zamanda Episkopos Sahak Maşalyan’ın Değabah olarak katıldığı ilk etkinlik oldu. Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, Beşiktaş Belediye Başkan Yardımcısı Ali Rıza Yılmaz, Karagözyan Vakfı Başkanı Dikran Gülmezgil’in de yer aldığı açılışa ada sakinleri de yoğun ilgi gösterdi.

Kınalıada Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi’nin geleneksel isim gününün de kutlandığı, 7 Temmuz Pazar sabahı kilisede düzenlenen ayini Rahip Harutyun Damadyan yönetti. Episkopos Maşalyan riyasetindeki törende ilahileri Vartanants Korosu seslendirdi.

Episkopos Maşalyan 37 yıl önce ilk kez “Şabik” giydiği kiliseye bu kez Değabah olarak adım atmış oldu. Cemaat, Değabah Maşalyan’a sevgi ve destek gösterisinde bulundu. Episkopos Maşalyan vaazında “Gasturman Gayan ilk okulum oldu. İlk Ermenice kelimeleri burada öğrendim” diyerek Karagözyan Dinlenme Evi’nin kendisi için özel bir yeri olduğuna işaret etti.

Patrik seçimi konusuna da değinen Değabah, “85. Patrik’i seçeceğiz. Görevim bu seçimin yapılmasını sağlamak. Müteşebbis Heyeti kuracağız ve devletle temasa geçeceğiz. Kilise yönetimleriyle de el ele vererek bu seçimi huzurlu bir şekilde yapacağız” dedi. Toplumun 12 yıldır seçim beklediğine işaret eden Episkopos Maşalyan sözlerini şöyle sürdürdü: “Patrik Mesrob Mutafyan’a 2007’de hastalık teşhisi kondu, 2008’de imza yetkileri elinden alındı. 12 yıldır, bize tarih yolculuğumuzda önderlik yapacak bir patrik seçmek için bekliyoruz. Sevgimizi kaybetmeden birbirimize saygımızı yitirmeden örnek bir seçim yapacağımızı temenni ediyorum.”

Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 

Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz