Galata Mevlevihanesi’nde Şeb-i Arus

1679 Okunma

Büyük İslam âlimi ve mutasavvıf Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî Hazretleri, 745. Vuslat yıld.nümünde Beyoğlu’nda düzenlenen özel programla anıldı. Beyoğlu Belediyesi tarafından Galata Mevlevihanesi’nde gerçekleştirilen Şeb-i Arus programı tekke pilavı ikramı ile başladı. İkramın ardından özel olarak düzenlenen Sema Mukabelesi katılımcıların büyük beğenisini topladı. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen programa; farklı dinlere mensup cemaat liderleri ve konsolosların yanı sıra iş, sanat, spor ve medya camiasından çok sayıda davetli katıldı. Programda bir konuşma yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Mevlana, beden kafesini terk edeli 745 yıl oldu. Buna rağmen onun nefesi, ‘Ne olursan ol, gel’ daveti dün söylenmiş kadar taze, dün söylenmiş kadar dipdiri.” dedi.

Başkan Demircan, “Beyoğlu Galata Mevlevihanesi, asırlar boyunca bütün insanlığı sevgiye, merhamete ve kendimize gelmeye davet etti. Yüzyıllarca Mevlana’nın kandili burada yandı. Burası umut dergahıdır. Hazreti Mevlana da ne olursan ol gel, derken gidilmesi gereken menzilin her şeyden önce insanın kendi olduğunu imâ eder. İnsan kendine vardığında, İlahi hikmet kalbine iner. Bir Müslümanın, bir Hristiyanın, bir Musevinin, bir ateşperestin yatacağı toprak da bir, içtiğimiz su, ikiye böldüğümüz ekmek, hepimizin alnındaki vahdet mührü de bir! Bu zarif buluşma; Mevlana’yı daha iyi anlamaya, davetine icabet etmeye ve en çok da kendimize gitmeye vesile olsun.” ifadelerini kullandı.


Diğer makalelerimizi okumak için Ocak 2019 sayımızı anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 

Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz